Afghánistán v "přelomovém roce" 2014 a zájmy okolních států
Afghanistan in the 'Turning Year' 2014 and Concerns of Surrounding States.
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/69405Identifiers
Study Information System: 164684
Collections
- Kvalifikační práce [18347]
Author
Advisor
Referee
Aslan, Emil
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Area Studies
Department
Department of Russian and East European Studies
Date of defense
17. 6. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Afghánistán, volby, mezinárodní, spolupráce, projekt, rozvoj, vztahy, Pákistán, Írán, Turkmenistán, Čína, Rusko, Indie, 2014Keywords (English)
Afghanistan, elections, international, cooperation, project, development, relations, Pakistan, Iran, China, Turkmenistan, India, Russia, 2014Tato práce se zaměřuje na "přelomový rok" 2014 v Afghánistánu. Předpokládá, že signifikantní změny v politice jednoho státu by měly ovlivnit přístup okolních zemí a jejich zahraniční politiky a spolupráce. Nejprve jsou tedy prozkoumány změny, které se v Afghánistánu v tomto roce udály a které byly silně vnímány světovým společenstvím - prezidentské volby a podpis strategických smluv s USA a NATO. Studie nepopisuje pouze tyto události, zaměřuje se i na možné efekty a signály, které tyto události vyslaly do zahraničí. Následně je zhodnocen stav afghánských problémů ke konci roku 2014. Práce následně hledá důležité změny v zahraniční spolupráci sousedních zemí (a důležitých regionálních aktérů) s Afghánistánem. Monitoruje dlouhodobé trendy takové spolupráce a zaměřuje se i na bezpečnostní rizika s tím, že čím více se tyto trendy změnily, tím významnější byly změny v Afghánistánu pro mezinárodní dění.
This research paper focuses on "abrupt changes" in Afghanistan during 2014. It argues that very important changes in one states policy should affect also approach of other countries. First, it inspects the two major events - the presidential election and the signing of both Bilateral Strategic Agreement and Agreement on Status of Military forces with NATO. The study is not only describing those issues, but also outlines the possible effect and signals for other countries. The paper then concludes the state of Afghanistan by the end of 2014. In second part, the study explores the major changes in foreign cooperation of neighboring countries and regional key players with Afghanistan. The study monitors long-term trends in their cooperation with Afghanistan and focuses also on security issues. The more these trends have changed, the more the Afghan events affected international relations.