Hra o ženy. Transformace hlavních ženských postav a jejích sociálních rolí v populárním seriálu Hra o trůny. Kvalitativní analýza 1.-7. série
Game of women. Transformation of main women figures and their social roles in popular TV series Game of Thrones. Qualitative analysis of seasons 1 to 7.
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/124755Identifiers
Study Information System: 211989
Collections
- Kvalifikační práce [18180]
Author
Advisor
Referee
Fousek Krobová, Tereza
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Media Studies
Department
Department of Media Studies
Date of defense
10. 2. 2021
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Genderová studia, Hra o trůny, kvalitativní výzkum, reprezentace žen, sociální archetypy, televizní seriál, zakotvená teorieKeywords (English)
Gender studies, Game of Thrones, qualitative research, female representaion, social archetypes, television series, grounded theoryAbstarkt Diplomová práce pojednává o reprezentaci ženských postav a jejích vývoji v populárním televizním seriálu Hra a trůny. Prostřednictvím kvalitativního výzkumu se zkoumá, jak se ženy zobrazují v tomto seriálu a jak se mění jejích vizuální obraz, osobní charakteristiky a jednání vzhledem k okolním podmínkám. Jedná se o pozorování postav ve předem definovaných datech, jimiž jsou všechny díly Hry o trůny od první do sedmé řady. K analýze a porozumění získaných dat se aplikuje metoda zakotvené teorie, na jejíž základě vznikly kategorie a sub-kategorie pro společné jevy. V další části této práce pak následuje interpretace a vysvětlení kategorií, jež jsou ilustrovány příklady ze seriálu. Nedílnou části je kapitola o transformacích postav, v níž jsou vysvětleny tendence transformací postav v rámcích vytvořených kategorií.
The thesis represents image of female characters and their development in the popular TV series Game of Thrones. Based on qualitative analysis in this thesis it is being examined how visual image, personal characteristics and interaction within society are presented and developed on example of several female characters in these TV series. Seven women were observed in all already aired episodes of seasons 1 to 7. As a strategy of qualitative analysis grounded theory method was chosen, which helped to produce generalized categories and sub-categories of phenomena which characters have in common. In further chapters of this thesis interpretation of categories could be found with illustrations from analyzed episodes. Other important part of this thesis is the chapter, in which trends in characters' transformation and development in frames of mentioned categories are being identified.