Prvky propagandy v normalizačním seriálu Chlapci a chlapi
Signs of Propaganda in the normalization TV series Boys and men
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/99945Identifiers
Study Information System: 192977
Collections
- Kvalifikační práce [18180]
Author
Advisor
Referee
Bednařík, Petr
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Media Studies
Department
Department of Media Studies
Date of defense
26. 6. 2018
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
propaganda, televizní seriály, vojna, armáda, socialismus, komunismus, normalizace, přestavba, perestrojka, Chlapci a chlapi, Evžen Sokolovský, ČSSR, diskurzivní analýza, ideologie, spartakiáda, Rudé právo, Týdeník ČST, James Paul Gee, John B. ThompsonKeywords (English)
propaganda, TV series, military duty, army, socialism, communism, normalization, rebuilding, perestrojka, Boys and men, Evžen Sokolovský, ČSSR, discourse analysis, ideology, spartakiáda, Rudé právo, Týdeník ČST, James Paul Gee, John B. ThompsonDiplomová práce se zabývá televizní produkcí v období osmdesátých let v tehdejší Československé socialistické republice, konkrétně se zde analyzuje seriál Chlapci a chlapi (1988) režiséra Evžena Sokolovského. V teoretické části se čtenář seznámí s teorií propagandy a jejími typy. Dále je představen pojem diskurz a přístupy k diskurzivní analýze. V závěru teoretické části se práce věnuje dobovým kontextům seriálu, představují se pojmy normalizace a přestavba. Stručně je také popsána teorie výstavby příběhu. Práce si v praktické části klade za cíl odhalit předpokládaná zakomponovaná propagandistická sdělení v seriálu. Za účelem potvrdit politické zadání seriálu (vylepšit obraz armády u československé společnosti) autor tato sdělení hledá. Dalším cílem práce je popsat prostředky, jakými bylo sdělení doručeno. Na analýzu samotného seriálu přímo navazuje rozbor mediálních výstupů v dobovém tisku, konkrétně v Rudém právu a Týdeníku ČST, kde autor hledá příspěvky související se seriálem. Cílem tohoto snažení je nalézt zpětnou formulaci politického zadání, což by opět posloužilo jako důkaz jeho existence. Pro analýzu obsahu seriálu i mediálních výstupů je použita diskurzivní analýza za využití konkrétních přístupů Jamese Paula Geeho a jeho sedmi základních oblastí reality a analýzy ideologie Johna B. Thompsona.
The diploma thesis examines television production in the 1980s in former Czechoslovak Socialist Republic, specifically the series Boys and men (1988) by director Evžen Sokolovský. In the theoretical part, the reader will learn the propaganda theory and its types. In addition, the concept of discourse and approaches to discourse analysis are introduced. At the end of the theoretical part, the work looks into the context of the series; the concepts of normalization and rebuilding are presented. A theory of a story construction is also briefly described. The work in the practical part aims to reveal the supposedly embedded propaganda messages in the series. The author tries to identify those messages and thus confirm the political assignment of the series (to improve the image of the army in the eyes of the Czechoslovak society). Another aim of the thesis is to describe the means, by which the communication was delivered. The analysis of the series is directly linked to the analysis of media outputs in printed media, namely in Rudé právo and Týdeník ČST, where the author searches for the series-related articles. The aim of this effort is to find a formulation of the political assignment, which would again serve as a proof of its existence. In order to analyze the content of the series and the media...