Aspect of Social Integration of Unaccompanied Immigrant Female Minors in Italy: the Case of Nigerian Females
Aspekty sociální integrace nezletilých migrantek bez doprovodu v Itálii: případ Nigerijských dívek
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/99120Identifiers
Study Information System: 191735
Collections
- Kvalifikační práce [18348]
Author
Advisor
Referee
De Oliveira Filho, José Hildo
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Sociology and Social Anthropology
Department
Department of Sociology
Date of defense
13. 6. 2018
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
imigrace, sociální integrace, zařízení pro cizince, nezletilí, cizinci, bez doprovodu, dívky, Itálie, NigérieKeywords (English)
immigration, social integration, reception centre, unaccompanied minor, immigrant, female, Italy, Sicily, NigeriaTématem bakalářské práce je (re)socializace a integrace nezletilých migrantek v Itálii. Cílem je zjistit, jak probíhají tyto procesy v zařízení pro nezletilé cizince. Práce je zaměřená na díky z Nigérie, protože právě tato národnost je nejvíce zastoupena v centrech pro dívky. Práce také stručně zmiňuje imigrační situaci v Itálii. Teoretická východiska, ze kterých text vychází je teorie sociální integrace, která byla rozvinuta Bosswickem a Hackmannem. Jejich teorie dělí sociální integraci na 4 kategorie: strukturální, kulturní, interaktivní a identifikační. Sběr dat proběhl v jednom zařízení pro nezletilé cizince, kde bylo provedeno pozorování. Analýza terénního deníku se okazuje na výše zmíněné kategorie sociální integrace.
This thesis researches aspects of (re)socialization and integration of unaccompanied female minor immigrants in Italy. The thesis aims to present an overview of the immigration situation in Italy. The focus is on Nigerian girls as Nigeria is the country of origin of the majority of unaccompanied female minors hosted in reception centres in Italy. There is a discussion on who these minors are and why they migrated. The theoretical background is based on a theory of Social Integration developed by Bosswick and Hackmann who defined Social Integration as being a four-dimensional process, consisting of structural, cultural, interactive and identificational aspects. This is an ethnographic study and was carried out though the mean of participant observation in a reception centre located in Sicily. The analysis of the field notes was done in accordance with the 4-demnsional model proposed by Bosswick and Hackmann.