Analýza voleb do Evropského parlamentu ve Velké Británii v roce 2014
Analysis of the 2014 European Parliamentary election in Great Britain
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/80656Identifiers
Study Information System: 165069
Collections
- Kvalifikační práce [18180]
Author
Advisor
Referee
Váška, Jan
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
International Area Studies
Department
Department of European Studies
Date of defense
7. 9. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Good
Keywords (Czech)
Volby do Evropského parlamentu, Spojené království, teorie druhořadých voleb, volby do dolní Sněmovny parlamentu Velké Británie, konzervativci, labouristé, liberální demokraté, UKIPKeywords (English)
European Parliament Elections, United Kingdom, theory of second-order elections, General Elections in United Kingdom, Conservative Party, Labour Party, Liberal Democrats, UKIPBakalářská práce Analýza voleb do Evropského parlamentu ve Velké Británii v roce 2014 se věnuje tématu teorie druhořadých voleb, které zasazuje do politického prostředí Spojeného království. Nejdříve přibližuje samotnou teorii voleb druhého řádu, aby se práce následně na příkladech z britského prostředí a jeho zvyklostí pokusila na základě výzkumných kritérii o zodpovězení otázky, zdali se dají volby do Evropského parlamentu z roku 2014 v rámci Velké Británie považovat za druhořadé. Text analyzuje volební účast a volební výsledky jednotlivých britských politických stran v uplynulých evropských volbách a vztahuje je k výsledcím z evropských voleb roku 2009 a voleb do Dolní sněmovny parlamentu z roku 2010. V práci je použito tří dílčích výzkumných kritérií, která analyzují jednotlivé hypotézy v duchu teorie druhořadých voleb. Po zjištění pravdivosti jednotlivých kritérií práce principem dedukce dochází k závěru, že se volby do Evropského parlamentu z roku 2014 dají považovat za volby druhořadé.
Bachelor thesis Analysis of European Parliament Elections 2014 focuses on topic of the theory of second-order elections which is put into context of the United Kingdom's political system. At first the theory of second-order elections is introduced for using on the examples of British politics. Thesis tries to answer the question whether the European Parliament Elections 2014 could be find as a second-order elections. Text analyzes turnout and results of single british political parties in past European Parliament Elections and compares these statistics to results of European Parliament Elections 2009 and General Elections 2010. Thesis works with three component research criteria which analyzes single hypotheses in way of theory of second- order elections. The results of every single criterion that tend to be used correctly. So thesis leads to conclusion that the European Parliament Elections 2014 could be find as a second order elections.