Změny vegetace Karpat od glaciálního maxima - identifikace hlavních trendů, dostupnost dat a mezery ve znalostech
Changes in vegetation of Karpaty since glacial maximum - identificaition of main trends accesibility of data and gap in knowledge
bachelor thesis (NOT DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/64679Identifiers
Study Information System: 116909
Collections
- Kvalifikační práce [20134]
Author
Advisor
Referee
Jamrichová, Eva
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Biology
Department
Department of Botany
Date of defense
9. 6. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
Czech
Grade
Fail
Keywords (Czech)
Karpaty, pozdní glaciál, holocén, vývoj vegetace, pylové záznamy, malakologické záznamyKeywords (English)
Carpathian mountains, late glacial, Holocene, evolution of vegetation, pollen analysis, malacological findsKarpaty jsou rozsáhlé Evropské pohoří. Tato literární rešerše je zaměřena na identifikaci hlavních trendů vývoje vegetace v Karpatech v období od posledního glaciálního maxima do současnosti. Z dostupných materiálů zkoumajících jak pylové záznamy tak malakologická naleziště jsem zjistila, že i v obdobích stadiálů dryas klimatické podmínky umožnily pokryv Karpatských hor ostrůvky řídkého lesa složeného především z rodů Larix a Pinus. V obdobích interstadiálů se tyto ostrůvky plošně rozrůstaly a les houstl. Přechod pleistocénu do holocénu byl plynulý a preboreál částečně kopíroval situaci v interstadiálu. Následný vývoj v holocénu však pokračoval směrem k dalšímu zahušťování lesa a pionýrské dřeviny glaciálního lesa byly nahrazeny z velké části smrkem. Postupně se v Karpatech rozrůstaly populace druhů, které přežily glaciál v refugiích, i druhů které nově osídlovaly Karpatské pohoří nově a přežily glaciál v teplejších oblastech. V subatlantiku a zvláště v posledních desetiletích významně zasahuje do krajiny člověk. Změny jím způsobené jsou vidět i v pylových záznamech ze zkoumaných lokalit. Na výzkumu vývoje vegetace v Karpatech by se mělo dále pokračovat především nalezením a zpracováním nových lokalit, protože tato rozsáhlá a rozmanitá oblast potřebuje informace z nových lokalit.
The Carpathian Mountains are great range in Europe. This rewiew is target to identify main evolution trends of vegetation i Carpathian Mountaitns. I studied materials whitch was concetrate to pollen analysis and malacological finds. Based on this materials I found that in the stadial dryas periods there were climatic conditions for small forrest islands mainly formed from genus Pinus and Larix. In the interstadial periods the different climatic conditions permit forrest propagation and became denser. Transitions from pleistocen to holocen was nearly similar to the situation in interstadial period. But later in the holocene the density of the forest is growing more and dominant of late glacial forest was replaced mainly by the spurce. Population of plants that survive the glacial in the Carpathian mountain growing as same as and new species that survived glacial in warmer localities. In the subatlantic and especially in the few last decade the human efect is important and can be found in the pollen analysis. On the research of plant evolution in Carpathian mountain is necessary to continue, mainly on identification and analysis new localities. This large and geographically complicated need informations from new localities.