Vývoj od tvaru -m.u k tvarům -ó/ -jó a daró jako příklad gramatikalizace a subjektivizace
The Development of the Form -m.u to Forms -ó/ -jó and daró as an Example of Grammaticalization and Subjectification
dissertation thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/58912Identifiers
Study Information System: 103322
Collections
- Kvalifikační práce [23715]
Author
Advisor
Referee
Fiala, Karel
Barešová, Ivona
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Languages of Asia and Africa
Department
Department of Sinology
Date of defense
27. 9. 2013
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Pass
Keywords (Czech)
japonština, modalita, gramatikalizace, subjektivizace, přípona -m.u, koncovka volního tvaru {-ó, -jó}, částice daróKeywords (English)
japanese, modality, grammaticalization, subjectification, sufix -m.u, ending of volitional form {-ō, -yō}, particle darōPráce navazuje na studie věnované japonské modalitě, přičemž vymezení tématu není založeno na sledování určitého typu modality, jak je běžné u synchronních studií, ale na zcela či částečně sdíleném původu sledovaných prostředků. Na základě porovnání užití a vlastností tvaru -m.u v době rané střední japonštiny a tvarů {-ó/-jó} a daró v moderní japonštině, jsou navrženy schematické významy jednotlivých prostředků a zmapovány gramatikalizační a subjektivizační posuny, k nimž během zhruba tisíciletého vývoje došlo. Výsledkem analýzy je konstatování, že sledované tvary procesem subjektivizace prošly a hlavním impulsem, který k subjektivizaci vedl, byla gramatikalizace přípony -m.u na koncovku {-ó/-jó}, respektive partikuli (terminologie viz Narrog 1998) daró, která vedla k rozštěpení schematického významu "inklinace" v obecném koloběhu podnětu a reakce ("control cycle" viz Langacker 2002, 2009) na dva schematické významy "inklinace" v rámci faktického respektive epistemického koloběhu podnětu a reakce. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
The thesis is a continuation of studies of Japanese modality, however its theme is not defined based on a particular kind of modality as is commonly done in synchronic studies but based on completely or to a degree shared common origin of the studied forms. Usage and properties of Early Middle Japanese -m.u are compared with usage and properties of Modern Japanese {-ō /-jō} a darō, schematic meanings of respective forms are suggested and grammaticalization and subjectification shifts which have taken place during approximately one thousand years of development are mapped. The results of the analysis show that subjectification has taken place and that the main impuls leading to the subjectification changes was grammaticalization of suffix -m.u to ending {-ō /-jō} respectively to particle (in Narrog (1998) terms) darō, which lead to split of one schematic meanings "inclination" in general control cycle (Langacker 2002, 2009) to two separate schematic meanings "inclination" in factual respectively epistemic control cycle. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)