Dítě a jeho vztah s matkou ve výkonu trestu odnětí svobody
Child and its relationship with mother sentenced to prison sentence
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/122777Identifiers
Study Information System: 214369
Collections
- Kvalifikační práce [23974]
Author
Advisor
Referee
Fajtlová, Zuzana
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Psychology
Department
Department of Psychology
Date of defense
3. 9. 2020
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
uvězněná matka|dítě uvězněného rodiče|pobyt dítěte ve vězení s uvězněným rodičem|věznice Světlá nad SázavouKeywords (English)
imprisoned mother|child of an imprisoned parent|prison nursery|Světlá nad Sázavou prisonTato bakalářská práce se zabývá vztahem mezi uvězněnou matkou a jejím dítětem. V literárně přehledové části jsou zmíněny důsledky pobytu matky ve vězení na její rodinu a dítě a hlavní možnosti udržování styku mezi matkou a dítětem v České republice a v zahraničí. Podrobněji je následně popsána možnost pobytu dítěte do 3 let věku s matkou ve věznici ve Světlé nad Sázavou. Hlavním cílem práce je zhodnocení poskytované péče dítěti ve věznici ve vztahu k jeho vývojovým potřebám. Navazující návrh kvalitativního výzkumného projektu je zaměřen na zmapování této možnosti a zjištění typu citové vazby mezi uvězněnou matkou a jejím dítětem a určení klíčových faktorů, které v prostředí věznice umožňují vznik kladné a jisté vazby.
This bachelor thesis occupies with the relationship between an imprisoned mother and her child. In the theoretical part there are mentioned the consequences of a mother's imprisonment on her family and the child and the main options regarding the way how can a mother stay in contact with the child in the Czech republic and abroad. There is afterwards described in more detail the possibility of a child, until the age of 3, residing with his mother in the Světlá nad Sázavou prison. The main purpose of this thesis is to evaluate the provided care for the child in the prison in comparison with his developmental needs. The following proposed qualitative study aims on mapping this possibility and on determining the type of attachment between the imprisoned mother and her child, as well as detecting the crutial factors that enable an establishemt of a sure attachment in the prison environment.