Výsledky fungování mezinárodní komise CICIG v boji s korupcí a organizovaným zločinem v Guatemale
Outcomes of the operation of the international commission CICIG in the fight against corruption and organized crime in Guatemala
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/107471Identifiers
Study Information System: 203563
Collections
- Kvalifikační práce [18180]
Author
Advisor
Referee
Parízek, Michal
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
International Relations
Department
Department of Political Science
Date of defense
17. 6. 2019
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
CICIG, Guatemala, OSN, Korupce, Nepostihnutelnost, Organizovaný zločin, Mezinárodní komiseKeywords (English)
CICIG, Guatemala, UN, Corruption, Impunity, Organized crime, International commissionPráce zkoumá výsledky fungování mezinárodní komise proti nepostihnutelnosti v Guatemale (CICIG), založené v roce 2006 podepsáním dohody mezi vládou Guatemaly a OSN. Jedná se o unikátní nástroj OSN, spojující ve svém mandátu národní a mezinárodní prvky, jehož výhradním cílem je boj proti současným guatemalským trestním činům, čímž se odlišuje od klasického modelu OSN, zaměřeného zejména na boj s mezinárodními či minulými zločiny. Práce se snaží zodpovědět na otázku, zda se během působení komise podařilo snížit přítomnost korupce a organizovaného zločinu ve státních složkách Guatemaly, zda se snížila nepostihnutelnost před domácími soudy a jak velkou roli lze CICIG připsat. Výzkum je rozdělený do dvou částí. V té první je ohodnocena institucionální situace v oblasti stíhání zločinů v Guatemale před příchodem CICIG a po 12 letech jejího působení, porovnáním několika klíčových indikátorů. V té druhé je pomocí metody "process-tracing" detailně analyzována role CICIG ve 3 klíčových případech, zejména co se týká síly jejího vlivu v zemi. Závěrem je krátká diskuze ohlížející se za dobrými a špatnými charakteristikami modelu, který CICIG představuje.
The thesis examines the results of the international commission against impunity in Guatemala (CICIG), founded in 2006 by an agreement between the government of Guatemala and the UN. It represents a unique tool of UN, connecting in its mandate national and international elements, whose singular goal is a fight against contemporary national crimes, in contrast to a more classical model of UN, which focuses predominantly on international or past crimes. The thesis tries to answer whether the level of corruption and presence of organized crime in the state institutions was lowered during the mandate of CICIG, whether the level of impunity was lowered at the national courts and how big of a role could be attributed to CICIG. The analysis is diveded into two parts. In the first one, based on a few key indicators, the institutional situation in crime prosecution in Guatemala is evaluated before and after the mandate of CICIG. In the second one, with the use of a process-tracing method, the role of CICIG in 3 key cases is analysed, especially concerning the power of its influence in Guatemala. A short discussion about the good and bad characteristics of the CICIG model concludes the thesis.