Zeměloďka jako síťovina materiálního toku : etnografie výstavby soběstačného domu
Earthship as a meshwork of material flow: The Ethnography of the Self-sustaining House Construction Process
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/84263Identifiers
Study Information System: 139220
Collections
- Kvalifikační práce [5982]
Author
Advisor
Referee
Halbich, Marek
Faculty / Institute
Faculty of Humanities
Discipline
General Anthropology
Department
Department of General Anthropology
Date of defense
17. 2. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studiíLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
ekologická antropologie, etnografie stavby domu, alternativní architektura, soběstačnost, udržitelná spotřeba, materialita, využití odpadů, upcyclingKeywords (English)
ecological anthropology, ethnography of house construction process, alternative architecture, sustainability, sustainable consumption, materiality, garbage reuse, ucyclingTato práce je výsledkem kvalitativního výzkumu, který sledoval proces stavby soběstačného domu typu Zeměloď (Earthship) v širším centru Prahy. V této práci využívám přístupy ekologické antropologie Tima Ingolda, které mi umožňují sledovat proudy materiálního toku a směny jak v rámci chodu hotového domu tohoto typu, tak v průběhu výstavby konkrétního domu Zeměloďky Anděl. Soustředím se na procesy, které výstavbu tohoto experimentálního domu provázejí a na nichž se podílí kromě lidí také neživé prvky a materiály a přírodní elementy prostředí, ve kterém stavba vzniká a jehož je nedílnou součástí. S pomocí Ingoldova konceptu síťoviny zjišťuji, že Zeměloď je živoucí a dynamický organismus, který je napojený na své životní prostředí a se svým stávání se zapojuje do různorodých společenských procesů. Stavba svou materialitou naviguje jednání stavitelů a obyvatel a vede je ke změně stylu života a každodenních praktik směrem k udržitelnější spotřebě.
This thesis is based on a qualitative research which followed the construction process of a self-sustaining house Earthship that is located in the larger centre of Prague. I am making use of Tim Ingold's approach of ecological anthropology which allows me to track the lines of the material flow and the exchange of materials which take place within the house and during the construction process of the Prague Earthship. Apart from humans there are other actants involved in these construction processes, that is non-human materials and elements of the natural environment which the building is an integral part of and which it is embedded in. With the help of the Ingold's concept of meshwork I interpret the Earthship as a living and dynamic organism, which is connected to its environment and which is through its becoming involved in various social processes. The materiality of the building navigates actions of its builders and residents and directs them to changing their life style and everyday practices towards more sustainable consumption.