Elektronický obchod z pohledu mezinárodního práva soukromého
Electronic commerce from a private international law perspective
dissertation thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/83841Identifiers
Study Information System: 68977
Collections
- Kvalifikační práce [14149]
Author
Advisor
Referee
Poláček, Bohumil
Zahradníčková, Marie
Faculty / Institute
Faculty of Law
Discipline
Private International Law and International Trade Law
Department
Department of Business Law
Date of defense
29. 6. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Právnická fakultaLanguage
Czech
Grade
Pass
Keywords (Czech)
elektronický obchod, elektronická smlouva, elektronické uzavírání smluv, Úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží (Vídeňská úmluva), Úmluva o uzavírání smluv prostředky elektronické komunikace, UNCITRAL, mezinárodní právo soukroméKeywords (English)
electronic commerce, e-commerce, electronic contract, electronic contract formation, Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG), Convention on the Use of Electronic Communications in International Contracts, UNCITRAL, private international lawElektronický obchod z pohledu mezinárodního práva soukromého Cílem předkládané disertační práce je prozkoumat, jak se aplikuje Úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží na oblast elektronického obchodu a porovnat ji s Úmluvou o uzavírání smluv prostředky elektronické komunikace vzhledem k převládající tendenci k odstraňování právních překážek elektronickému obchodu. Porovnání je provedeno v rámci teritoriální a věcné působnosti, formy a uzavření smlouvy. Jádro práce tvoří rozbor předpokladů a překážek aplikace Úmluvy OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží na oblast elektronického obchodu. Předpoklad, ze kterého práce vychází, spočívá v tom, že Úmluva o uzavírání smluv prostředky elektronické komunikace představuje nástroj, který identifikované překážky pomůže překonat. V práci byl formulován závěr o překonání jen jedné z překážek, a sice na základě zásady technologické neutrality. Dále bylo prokázáno, že požadavek písemné formy může i nadále zůstat překážkou. Disertační práce tudíž zodpovídá otázku o důvodu podepsání a ratifikace dané Úmluvy poměrně malým počtem států.
Electronic commerce from a private international law perspective The objective of this thesis is to study how the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG) is applied in the field of electronic commerce and compare it to the United Nations Convention on the Use of Electronic Communications in International Contracts in regard to the prevailing tendency to remove legal barriers to electronic commerce. The comparison is made in terms of geographic and material scope, forms of contract and how contracts are formed. An analysis of conditions and obstacles to the application of the CISG within the field of electronic commerce represents the core of the work. The thesis is based on the assumption that the Convention on the Use of Electronic Communications in International Contracts is an instrument which helps to overcome identified obstacles. The thesis formulates a conclusion on overcoming just one of the obstacles on the basis of the principle of technological neutrality, and it further demonstrates that the requirement of being in written form may remain an obstacle. As such, the thesis is a response to the question of why the Convention is signed and ratified by a relatively small number of states.