Faktory určující složení vegetace vlhkých luk a jeho změny v čase
Factors determining the vegetation composition of wet meadows and its changes in time
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/77816Identifiers
Study Information System: 171583
Collections
- Kvalifikační práce [20129]
Author
Advisor
Referee
Procházka, Tomáš
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Applied Geobiology
Department
Department of Botany
Date of defense
14. 6. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Vlhké louky, změny vegetace, management vlhkých luk, fytocenologie, měření environmentálních dat, statistické metodyKeywords (English)
Wet meadows, changes of vegetation, management of wet meadows, phytosociology, measuring of environmental data, statistical methodsTato práce je literární rešerší vědeckých článků a odborné literatury vztahující se k tématu problematiky vlhkých luk. Cílem je shrnutí poznatků především o změnách vegetačního složení vlhkých luk, odhalení příčin těchto změn a posouzení vlivu různých druhů managementu. Tento typ stanoviště prodělal za poslední století velké změny. Došlo k odvodňování, ukončení pastvy nebo seče a mnohé druhy se nebyly schopné adaptovat na změněné podmínky. Biodiverzita obecně klesala na těchto stanovištích a bylo to dáno především celkovou změnou obhospodařování. Porovnáním různých vědeckých prací je poukázáno na společné vlastnosti, které mají tyto druhy a jaká nápravná opatření by mohla jejich úbytek zastavit. Současně jsou představeny hlavní metody studia, které se v praxi k porovnávání daných změn používají. Jako příprava pro budoucí diplomovou práci je v závěru představeno území Slavkovského lesa, jakožto místa, kde bude probíhat terénní výzkum.
This thesis is mainly a literature review of scientific papers and other studies of wet meadows and their characteristics. The aim of the thesis is to summarise knowledge especially of the changes of the vegetation composition of the wet meadows, reveal the causes of such changes and consider the influence of different types of management. Wet meadows underwent crucial changes. They have been drained, the grazing or mowing has ended up and many species were unable to adapt to the changed conditions. Biodiversity in general has been decreasing on these habitats and it has been caused mainly by the total change in management. By comparing different scientific papers I identified common characteristics of the declining species and optimal managment options suitable for stopping their decline were detected. Consequently, I introduce the main methods used to study changes in vegetation composition over time. In the final part of the thesis I mention Slavkovský Les as the area where my future research will be conducted.