Charismatická autorita: metodologické přístupy ke studiu nových náboženských hnutí
Charismatic Authority: Methodological Approaches in New Religious Movements Studies
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/74781Identifiers
Study Information System: 167241
Collections
- Kvalifikační práce [2773]
Author
Advisor
Referee
Kostičová, Zuzana
Faculty / Institute
Hussite Theological Faculty
Discipline
Jewish Studies - Religious Studies
Department
Information is unavailable
Date of defense
8. 6. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Husitská teologická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
charisma, charismatická autorita, charismatický vůdce, charismatická společenství, následovníci, nová náboženská hnutíKeywords (English)
Charisma, Charismatic Authority, Charismatic Leader, Charismatic Community, Followers, New Religious MovementsTato práce se zabývá vymezením konceptu charismatu a charismatické autority a jeho aplikací na oblast nových náboženských hnutích (NNH). První část práce je zaměřena obecněji a tvoří ji komentovaný přehled nejznámějších teorií o charismatu. Na jejím konci je diskuze nad těmito přístupy zhodnocena v navržení religionistické definice charismatu. Tato definice je pak aplikována v druhé části práce. V té je nejprve představena spletitá historie a význam pojmu NNH včetně jejich sociologické typologie. Dále je obhájeno tvrzení, že NNH jsou hnutí charismatická, a navržen model míry charismatizace uvnitř NNH. Tato tvrzení směřují k dekonstrukci vztahu mezi charismatickým vůdcem a jeho následovníky s důrazem na dynamiku procesu charismatizace. Poukázáním na problematiku vzniku, konstituování a udržení charismatu uvnitř tohoto hnutí se tato práce snaží potvrdit, že charisma je jev relativně běžný, sociální a dialektický.
This thesis focuses on the definition of terms charisma and charismatic authority and its application in new religious movements (NRMs) studies. The first part of the thesis is rather generally oriented and provides a commentary review of the most famous approaches to charisma. In the end, the discussion about various theories of charisma results in its definition from the perspective of Religious Studies. This definition is applied in the second part of this paper afterwards. Second part introduces intricate history of term NRMs and its semantics including sociological typology. Furthermore, it is argued that NRMs are charismatic movements and the author suggests a model of charismatisation degree inside NRMs. These claims head towards the deconstruction of relationship between charismatic leader and his followers. The inner dynamics of charismatisation process is stressed. By referring to problematics of origin, constitution and maintaining charisma within NRMs, this thesis proves that charisma is a relatively common, social and dialectical phenomenon.