"Mám to na háku" - fenomén suspension v kontextu tělesných modifikací
The phenomenon of suspension in body modification context
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/57756Identifiers
Study Information System: 82729
Collections
- Kvalifikační práce [6714]
Author
Advisor
Referee
Heřmanský, Martin
Faculty / Institute
Faculty of Humanities
Discipline
General Anthropology
Department
Department of General Anthropology
Date of defense
18. 10. 2012
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studiíLanguage
Czech
Grade
Good
Keywords (Czech)
tělesné modifikace, kultura tělesných modifikací, suspension, bolest, rituál, moderní primtivismus, tělesný hacktivismus, body artKeywords (English)
body modification, body modification culture, suspension, pain, ritual, modern primitivism, body hacktivism, body artTato diplomová práce se zabývá fenoménem spadajícím do kultury tělesných modifikací, který nese název "suspension", neboli "závěs". Jde o dobrovolné a dočasné zavěšení lidského těla s pomocí háků či piercingů propíchnutých skrze kůži. Suspension je prastará technika, kterou praktikoval například severoamerický indiánský kmen Mandanů a do moderní doby a kultury tělesných modifikací ji přinesli moderní primitivové. Součástí práce je zařazení tělesných modifikací a suspension do širšího socio-kulturně historického kontextu, prostor bude věnován i vývoji pojetí těla, tělesnosti a bolesti v západním světě a rituální stránce suspension. Zdrojem práce je zejména dostupná literatura, internetové stránky věnující se tématu tělesných modifikací a zúčastněné pozorování doplněné rozhovory s lidmi, kteří suspension prožili.
The topic of this diploma thesis is body modification culture phenomenon called 'suspension'. It is a voluntary act of suspending a human body from hooks or piercings that have been temporarily pierced through the skin. Suspension is an age-old technique practiced for example by North American Indian Mandan tribe. It has been brought to the modern era and body modification culture by modern primitives. The part of the thesis is a placement of suspension to the broader sociocultural and historical context, there will be also space for development of concept of body, embodiment and pain in the western word and ritual aspect of suspension. The source for this work is mainly accessible literature, internet pages dedicated to body modifications and participant observation completed with interviews with people who had been suspended.