Měření inteligence u savců se zaměřením na kognitivní schopnosti primátů
Scaling of intelligence in mammals focused on cognitive abilities of primates
bakalářská práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/56442Identifikátory
SIS: 118218
Kolekce
- Kvalifikační práce [20084]
Autor
Vedoucí práce
Konzultant práce
Frynta, Daniel
Šimková, Olga
Oponent práce
Němec, Pavel
Fakulta / součást
Přírodovědecká fakulta
Obor
Ekologická a evoluční biologie
Katedra / ústav / klinika
Katedra zoologie
Datum obhajoby
11. 9. 2013
Nakladatel
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaJazyk
Čeština
Známka
Dobře
Klíčová slova (česky)
inteligence, velikost mozku, úspěšnost v kognitivních testech, atraktivita zvířat pro člověka a hodnocení jejich inteligence, primátiKlíčová slova (anglicky)
intelligence, brain size, successfulness in cognitive tasks, humans evaluation of animals attractiveness and intelligenceV současné době existují dvě převládající hypotézy vysvětlující distribuci a evoluci inteligenčních (vyšších kognitivních) schopností u zvířat. První hypotéza zastává názor, že jde o obecné principy inteligence společné přinejmenším všem obratlovcům a jednotlivé taxony se podle této hypotézy liší pouze kvantitativně. Druhá hypotéza vychází z předpokladu, že každý živočich je svými kognitivními schopnostmi dokonale přizpůsoben svému prostředí a že jde tedy o mentální adaptaci na měnící se ekologické podmínky. Předpokladem této hypotézy je existence kvalitativně různých typů kognitivních schopností (typů inteligence). Cílem této práce by mělo být poskytnutí širšího přehledu ohledně měření inteligence a hypotéz týkajících se jejího vývoje. Dále pak zhodnocení úspěšnosti v modelových typech kognitivních testů u primátů, jejich mezidruhové porovnání a případné srovnání s člověkem a také srovnání této úspěšnosti s relativní velikostí mozku a dalšími faktory.
Currently, there are two prevailing theories explaining the distribution and evolution of intelligence (higher cognitive) skills in animals. The first hypothesis considers that the terms of general principles of intelligence common to at least all vertebrates and individual taxa, according to this hypothesis, differ only quantitatively. The second hypothesis is based on the assumption that every animal is its cognitive abilities perfectly adapted to their environment and that it is therefore a mental adaptation to changing environmental conditions. The prerequisite of this hypothesis is the existence of qualitatively different types of cognitive abilities (types of intelligence). The aim of this work would be to provide a broader view regarding the measurement of intelligence and hypotheses concerning its development. Furthermore, the evaluation of the success of the model types of cognitive tests in primates, their interspecies comparison and for comparison with human and also compared the relative success with brain size and other factors.