Methods for Constrained State Estimation: Comparison and Application to Zero-Bound Interest Rate Problem
Metody pro odhad stavových omezení : Porovnání a aplikace na problém nulových úrokových sazeb
rigorous thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/55203Identifiers
Study Information System: 142679
Collections
- Kvalifikační práce [10593]
Author
Referee
Hlávka, Zdeněk
Faculty / Institute
Faculty of Mathematics and Physics
Discipline
Probability, mathematical statistics and econometrics
Department
Department of Probability and Mathematical Statistics
Date of defense
30. 1. 2014
Publisher
Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakultaLanguage
English
Grade
Pass
Keywords (Czech)
stavový model, stavové omezení, Kalmanův filtr, omezený šum, částicový filtr, porovnání metod, nulová úroková sazbaKeywords (English)
State-Space Model, State Constraints, Kalman Filter, Bounded Noise, Particle Filter, Method Comparison, Zero-Bound Interest RateRigorózní práce představuje přehled základních technik pro filtrování nepozorovaných proměnných při použití stavové reprezentace modelu a stavových omezení ve tvaru nerovnic. Zabývá se především odvozením Kalmanova filtru a použitím omezení na stavové proměnné. Alternativní přístupy pomocí stavového modelu s rovnoměrně rozloženým šumem a Sequential importance sampling jako jedna z metod částicových filtrů (Particle filtrů) využívající Monte Carlo simulace jsou také popsány. Všechny tři metody jsou aplikovány na semistrukturální model použitelný pro analýzu měnové politiky. Filtrace používá makroekonomická data české ekonomiky a zohledňuje v čase proměnné nezáporné omezení nominálních úrokových sazeb jako jeden z modelových stavů. Výsledky jsou navzájem srovnány a diskutovány. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
The thesis introduces an overview of techniques for filtering of unobserved variables using a state-space representation of a model and state inequality constraints. It is mainly aimed at a derivation of the linear Kalman filter and imposing state constraints. The state uniform model with noise bounds and the sequential importance sampling, as a method of particle filters using Monte Carlo simulations, are described as alternative methods. These three methods are applied on a simple semi-structural model for a monetary policy analysis. The filtration is based on Czech macroeconomic data and reflects an imposed time-varying non-negative state constraint on the nominal interest rate. Results of the algorithms are compared and discussed. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)