Postpenitenciární péče v ČR: Využití koučovacího rozhovoru
Postpenitential care - utilization of coaching interview method
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/46184Identifikátory
SIS: 113161
Kolekce
- Kvalifikační práce [23775]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Podaná, Zuzana
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Sociologie
Katedra / ústav / klinika
Katedra sociologie
Datum obhajoby
17. 9. 2012
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
Postpenitenciární péče, restorativní a retributivní justice, koučování v sociální oblasti, zodpovědnost, rolová variabilitaKlíčová slova (anglicky)
After-care, restoravive and retributive judiciary, coaching in social zone, responsibitity, coil variabilityDiplomová práce představuje postpenitenciární péči a její základní vymezení. Dále se věnuje využití koučovacích přístupů v postpenitenciární péči. Hlavním cílem diplomové práce je navrhnout a otestovat vhodnost a efektivitu využití koučovacích přístupů ve vedení postpenitenciárních rozhovorů. Zavedení koučovacích přístupů jsem testovala na klientech vycházejících z vězení s výstupem do Prahy v období od 1. 7. 2010 do 24. 5. 2011. Hlavním zjištěním výzkumné sondy byl fakt vhodnosti využívání variabilní role. Definovala jsem tři základní a dvě hraniční role, skrze něž lze ke klientovi přistupovat. Za základní přístupové role ke klientům lze označit roli kouče, etopeda a sociálního pracovníka. Hraniční role lze označit jako role přechodové mezi rolemi základními. Prostřednictvím role, která vychází z aktuální potřeby klienta, pomáhá tento variabilní přístup klientům v osamostatnění. Tato diplomová práce může posloužit jako vstup do problematiky postpenitenciárního zacházení. Dále seznamuje s možností, jak přístup poskytovatele postpenitenciární péče obohatit o další možné přístupy ke klientům.
This thesis presents postpenitentiary care / after care and its basic definition. It also discusses the use of coaching approaches in the after-care. The main objective of this thesis is to design and test the suitability and efficiency of leadership coaching approaches in after-care interviews. In the introduction of coaching approaches, I present the results from tests done with a research group made of former prisoners from facilities based in Prague, who left in the period between 17th 2010 and 24 5th The 2011th. A key finding is that researchers proved the suitability of the use of variable roles. In the following thesis, I define the three main borders and two roles that can be used for client access. The basic forms of access to clients can be identified as the approach of coach, child behavioral / ethopedy and social worker. Boundary roles can be described as a role transition between the essential roles. Through roles based on current client's needs, it can help to develop various personalised ways towards the independence. This thesis can serve as input into the area of after-care treatment. It also introduces a possibility to access after-care providers by enriching other possible approaches to clients.