Státoprávní změny v ČSR v letech 1938-1939
Constitutional changes in the Czechoslovak Republic in 1938-1939
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/45440Identifikátory
SIS: 116448
Kolekce
- Kvalifikační práce [13965]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Starý, Marek
Fakulta / součást
Právnická fakulta
Obor
Právo
Katedra / ústav / klinika
Katedra právních dějin
Datum obhajoby
26. 9. 2012
Nakladatel
Univerzita Karlova, Právnická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
státoprávní změny, Československo, Mnichovská dohoda, Vídeňská dohoda, autonomie, Slovenská krajina, zmocňovací zákon, okupaceKlíčová slova (anglicky)
constitutional changes, Czechoslovakia, Munich agreement, Vienna arbitration, autonomy, Slovak land, Enabling Act, occupationShrnutí Tato práce se zabývá právními aspekty změn v ČSR v letech 1938 až 1939. Dává nejprve stručný přehled historického pozadí a vztahů, jež se utvářely po dobu existence první republiky. Dále se zabývá zejména ústavním vývojem v průběhu tzv. mnichovské krize, tj. popisuje uvažované plány na přebudování Československa, jakož i přijatá opatření a samu mnichovskou dohodu, jež vedla k okleštění státu a likvidaci jeho politické i hospodářské neodvislosti. Kromě toho se práce zabývá vývojem pomnichovské druhé republiky, a to z hlediska vnitřního i mezinárodního. V oblasti vnitřních změn poukazuje na vznik autonomních celků, volbu prezidenta Háchy, přijetí zmocňovacího zákona a voleb do sněmů. Pro dokreslení situace jsou vybrány rovněž některé otázky upravené na zákonné úrovni, jež prokazují odklon od humanistických principů a demokracie. Část mezinárodní popisuje územní ztráty ve prospěch sousedních zemí, snahu o získání garancí hranic a uvádí hlavní formy nucené spolupráce s Německem. Závěr práce je věnován rozpadu státu, tj. vyhlášení samostatnosti Slovenska a invaze do českých zemí a na Karpatskou Ukrajinu.
This work deals with legal aspects of changes in Czechoslovakia in 1938-1939. Firstly, it outlines the historical background and relationships that were being formed during the First Republic. It further deals, in particular, with the constitutional development in course of so-called Munich crisis, i.e. describes plans for rebuilding of Czechoslovakia, as well as adopted measures and the Munich agreement itself that led to reduction of the territory of the state and liquidation of its political and economic independence. It also deals with development of the Second, post-Munich Republic from both internal and international perspective. Regarding internal changes, it points out to creation of autonomous lands, election of president Hácha, adoption of Enabling Act and elections to autonomous assemblies. To make the picture complete, several issues regulated on level of ordinary acts are chosen that demonstrate a shift from principles of humanism and democracy. A part devoted to the international development depicts territorial losses in favor of neighboring countries, effort to obtain guarantees of borders, as well as it mentions forms of forced cooperation with Germany. The end of the work deals with disintegration of the state, i.e. declaration of Slovak independence and invasion in the Czech lands...