Pohyb v matematice
Movement in mathematics
diploma thesis (DEFENDED)
Reason for restricted acccess:
The annexes of the thesis or its part are inaccessible in accordance with article 18a (7) of The Code of Study and Examination in conjunction with Article 9 of the Rector’s Directive No. 6/2010.
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/43609Identifiers
Study Information System: 95238
Collections
- Kvalifikační práce [18635]
Author
Advisor
Referee
Hejný, Milan
Faculty / Institute
Faculty of Education
Discipline
Teacher Training for Primary Schools
Department
Information is unavailable
Date of defense
22. 5. 2012
Publisher
Univerzita Karlova, Pedagogická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
pohyb, rytmus, pravidelnost, koordinace, synchronizace, dramatizaceKeywords (English)
Physical movement, rhythm, regularity, coordination, synchronization, dramatizationV této práci se zabývám využitím pohybových aktivit v hodinách matematiky. Za použití metod dotazníku a experimentu jsou zpracovány kapitoly, jež nabízí řadu pohybových aktivit. Některé z nich jsou již v současné době realizovány v hodinách matematiky u učitelů 1., 2. a 3. ročníků ZŠ, jiné jsou součástí učebnic určených pro tuto věkovou kategorii. Navíc přidávám i nabídku dalších pěti možných pohybových úloh, jež jsou evidovány a vyhodnocovány v rámci šesti experimentů. Cílem této diplomové práce je ukázat, že pohyb je neoddělitelný od života dítěte ve věku 6 - 9 let a nabídnout možné pohybové aktivity pro rozvoj matematických schopností a dovedností.
In my thesis I concern with the use of motoric activities in math classes. The chapters that offer a range of motoric activities were processed on the base of a questionnaire and an experiment. Some of the activities are currently being implemented in math classes by teachers of first, second and third grades at primary schools, others are part of textbooks designed for this age group. In addition to that, I offer five more possible activities, which have been recorded and interpreted within six experiments. The goal of the thesis is to demonstrate that physical movement cannot be separated from the life of six to nine years old children, and offer some motoric activities, which can potentially be contributive for development of mathematical skills and abilities.