Dopady společenských změn souvisejících s integrací imigrantů na mediální a politickou scénu Nizozemska
The impact of social changes caused by the integration of immigrants on the medial and political scenes of Belgium and the Netherlands
diplomová práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/40464Identifikátory
SIS: 105729
Kolekce
- Kvalifikační práce [18393]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Synkule, Martin
Fakulta / součást
Fakulta sociálních věd
Obor
Západoevropská studia
Katedra / ústav / klinika
Katedra evropských studií
Datum obhajoby
26. 6. 2012
Nakladatel
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
Imigrace, integrace, islám, politické strany, médiaKlíčová slova (anglicky)
Immigration, integration, Islam, political parties, mediaTato diplomová práce pojednává o fenoménu imigrace a integrace, který ve sféře nizozemské politiky a médií začal hrát důležitou roli zhruba od poloviny devadesátých let dvacátého století. Otevření veřejné debaty na toto téma a postupný ústup od modelu multikulturalismu způsobily, že imigrace, integrace a od roku 2001 také islám se dostaly mezi klíčová témata, o kterých referují Nizozemská média a ke kterým se vymezují politické strany. Pro politické subjekty, jež je možné označit jako "anti-imigrantské", představují postoje proti imigrantům stěžejní část jejich politické identity, také "mainstreamové" strany však k tomuto tématu postupně nacházely cestu a byly nuceny přehodnotit v tomto směru své postoje. Média jsou pak v souvislosti s imigrací a integrací vystavena protichůdným tlakům politické korektnosti na jedné straně a přitažlivosti pro čtenáře či posluchače na straně druhé. Jedním ze způsobů, jak tuto přitažlivost zvýšit, je klást důraz na prvek kontroverze, k čemuž je možné využít stigmatizaci islámu, zejména po roce 2001.
This thesis deals with the phenomenon of immigration and integration, which started to play a crucial role in the sphere of Dutch politics and media in the mid-nineties of the twentieth century. The start of a public debate about this topic and the gradual withdrawal from the multicultural integration model have caused immigration, integration and - since 2001 - also Islam to become among the key topics that the Dutch media have refered about and that political parties have taken stances to. Political entities that could be described as "anti-immigrant" perceive the topic of immigration as the cornerstone of their political identity, but "mainstream" political parties have eventually also had to re-evaluate their stance to this topic. Regarding immigration and integration, the media are exposed to conflicting pressures of political correctness on the one side and the appeal to their audience on the other. One of the ways how to increase the appeal is through the allure of controversy, which is something that the can be achieved by stigmatisation of Islam, especially since 2001.