Obřadnost spojená s narozením dítěte na Pelhřimovsku. Role porodní báby z hlediska etnologie.
Ceremoniousness connected with birth of a child in Pelhřimov distrikt. The Role of the Midwife from the viewpoint of etnology.
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/38446Identifiers
Study Information System: 98509
Collections
- Kvalifikační práce [23974]
Author
Advisor
Referee
Štěpánová, Irena
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Ethnology
Department
Institute of Ethnology
Date of defense
21. 6. 2011
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
rodinná obřadnost, narození, porodní bába, babictví, Pelhřimovsko, 2. polovina 19. stoletíKeywords (English)
family ceremoniousness, birth, midwife, midwifery, Pelhřimov district, the 2nd half of the 19 centuryÚstředním tématem bakalářské práce je obřadnost související s narozením dítěte na Pelhřimovsku v období 2. poloviny 19. století a v počátcích století dvacátého. Samotným obřadním úkonům je věnována především její druhá část. Samostatné kapitoly jsou zaměřeny na pojetí těhotenství, porodu i šestinedělí v lidovém prostředí. Prostřednictvím dobové literatury a článků, archivních materiálů i matrik je tak pohlíženo na velmi intimní a doposud nepříliš zmapovanou oblast rodinné obřadnosti. Vzhledem ke skutečnosti, že předními vykonavatelkami obřadních úkonů spojených s narozením dítěte bývaly zpravidla porodní báby, je první část textu určena právě problematice babictví. Zde je pozornost soustřeďována nejen na vzdělávání porodních bab a jejich kompetence, ale také na jejich postavení ve společnosti, finanční ohodnocení i kolegiální vztahy.
The main theme of this bachelor's thesis is ceremoniousness, which is connected with the birth of a child in Pelhřimov district in the 2nd half of the 19 and the beginning of the 20 century. The second part of the thesis is primarily devoted to related ceremonial acts. The individual chapters are focused on conception of pregnancy, childbirth and puerperium in the folk environment. This very intimate and rarely mapped area of family ceremoniousness is thus seen by means of period literature, articles, archive matters, records and registers. Considering the fact that midwives used to be the principal performers of ceremonial acts connected with the birth of a child the first part of the thesis concetrates on the midwifery issues. It deals with midwives education, their competences and collegial relationships.