Fiktivní zprávy v médiích jako způsob propagace
Fictional news in media as a way of advertising
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/37399Identifiers
Study Information System: 100488
Collections
- Kvalifikační práce [15756]
Author
Advisor
Referee
Trampota, Tomáš
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Media Studies
Department
Department of Media Studies
Date of defense
26. 1. 2011
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
fiktivní zpráva, propagace, virální marketing, mediální mystifikace, fáma, dezinformace, pseudoudálostKeywords (English)
Fictional news, promotion, viral marketing, media hoax, rumour, disinformation, pseudo-eventBakalářská práce "Fiktivní zprávy v médiích jako způsob propagace" pojednává o problematice mediálních sdělení, která jsou založena na mystifikaci, nepravdě nebo polopravdě s cílem zaujmout své příjemce a upozornit tak na značku, produkt, společenský problém nebo pouze pobavit. Někdy je obětí mystifikace pouze publikum, někdy jsou obětí sama média. V marketingu se využívá čím dál častěji způsob šíření reklamy pomocí virálních sdělení, kdy si příjemci předají informaci mezi sebou a šíří ji dál. Aby se tak stalo, musí být reklama ve sdělení šikovně skryta, nebo ji neobsahovat vůbec. Tato práce definuje pojem fiktivní zpráva, stejně tak jako pojem propagace. Uvádí příklady mediálních mystifikací v historii masových médií a příklady úspěšných virálních kampaní. Celá problematika je demonstrována na české adaptaci jedné úspěšné australské kampaně na pánský deodorant, která byla založená na šíření fiktivní zprávy a propagování neexistující společnosti. Práce zkoumá, jak s fiktivní tiskovou zprávou naložila česká média a jak české publikum.
Bachelor thesis "Fictional news in media as a way of promotion" deals with the issue of media messages which are based on mystification, untruth or half truths in order to arouse interest its beneficiaries and to draw attention to the brand, product, social problem or just to entertain. Sometimes the victim of a hoax is only the audience, sometimes are victims the media itself. In marketing area it has became more often to use the method of dissemination the advertising via viral communication where the recipients transmit information between themselves and spread it further. For this to happen, the advertising in the message must be skillfully hidden or not contain it at all. This work defines the concept of fictional news as well as the concept of promotion. It provides examples of media mystification in the history of mass media and examples of successful viral campaigns. The whole issue is demonstrated by the Czech adaptation of one of Australia's successful campaign for men's deodorant, which was based on the spreading fictional news and promoting a non-existing company. The work examines how the Czech media and Czech audience deal with the fictional press release.