Únor 1948 v tištěných nekomunistických médiích
February 1948 in printed non-communist media
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/33924Identifiers
Study Information System: 94306
Collections
- Kvalifikační práce [18349]
Author
Advisor
Consultant
Cebe, Jan
Referee
Cebe, Jan
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Journalism
Department
Department of Media Studies
Date of defense
22. 6. 2011
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
politika, komunistická strana, politický převrat, informování, objektivita, zpravodajství, publicistika, zdroje, citace, hodnoceníKeywords (English)
politics, Communist Party, cataclysm, reporting, objectivity, news service, publicism, source, quotes, appraisingMagisterská diplomová práce Únor 1948 v tištěných nekomunistických médiích se zabývá kvalitativní historickou srovnávací analýzou čtyř novin Svobodné slovo Československé strany národně socialistické, Svobodné noviny Sdružení kulturních organizací, Právo lidu Československé sociální demokracie a Lidová demokracie Československé strany lidové. Zaměřuje se na zpravodajství a publicistiku od 1. února do 14. března 1948. Z textů jsou vybrány komunikáty týkající se vnitropolitické situace, informování o politické krizi, jednotlivých politiků a schůzí stran. Je posuzována objektivita informování v průběhu měnícího se politického vedení, práce se zaměřuje na jazyk a práci s informacemi a v kontextu historického úvodu popisuje vybočení z objektivního informování. V práci bylo zjištěno, že Svobodné slovo, Právo lidu a Lidová demokracie často porušují zásady objektivity. Naopak Svobodné noviny mají nejvyšší úroveň žurnalistiky. Všechny čtyři deníky informují negativně o politické činnosti o KSČ. V průběhu několika dní se však obsah periodik zásadně mění. Od 26. února už všechny informují o KSČ jako o straně, která vyvedla stát z krize. Názorový obrat proběhl ve všech zkoumaných novinách během několika málo dní. Důležitým tématem se stává obhajováním legitimity nového režimu.
This diploma thesis, February 1948 in printed non-communist media, analyses newscast and journalism of the four prominent journals since the 1st February till 14th March 1948. It has been Svobodné slovo, Právo lidu and Lidová demokracie which were the fundamental journals of the three governing parties, and Svobodné noviny which followed the tradition of Lidové noviny. Method of qualitative historical comparative analysis was used for the data processing. In the diploma thesis, the changes in information giving during the changing political situation and succession of communism are evaluated. The outcome of this thesis is the finding that Svobodné slovo, Právo lidu a Lidová demokracie often break the principles of objectivity. On the contrary, Svobodné noviny maintains the highest standard of journalism. All four daily newspapers initially inform negativelly on political actions of KSČ. However, the content of the newspapers changes fundamentally within several days. Since 26th of February onwards, all of them represent KSČ as a political party that lead the state out of crisis. In all the newspapers that have been under observation of this thesis the opinion turnover took place during just a few days. The legitimization of the new regime became a topic of great importance.