Three critical voices of post-war American literature
Tři kritické hlasy poválečné americké literatury
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/33840Identifiers
Study Information System: 100904
Collections
- Kvalifikační práce [18349]
Author
Advisor
Referee
Calda, Miloš
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
American Studies
Department
Department of North American Studies
Date of defense
24. 6. 2011
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
kritika, poválečná společnost, konzumerismus, materialismus, pokrytectví, americký sen, odpovědnost, vyzrálost, vztah k sexu, smrt, vzpoura, menšiny, homosexualitaKeywords (English)
criticism, post-war society, consumerism, materialism, hypocrisy, American dream, responsibility, maturity, attitude toward sex, death, revolt, minorities, homosexualityDiplomová práce se zabývá třemi literárními díly, které poskytují kritický pohled na poválečnou americkou společnost: Arthur Miller, Smrt obchodního cestujícího, J.D. Salinger, Kdo chytá v žitě a Jack Kerouac, Na cestě. Cílem diplomové práce je stručně představit povalečnou společnost a poté, na základě textové analýzy, prezentovat kritiku, obsaženou ve výše zmíněných knihách. Práce je rozdělena do čtyř částí a popisuje poválečnou situaci ve Spojených státech (politickou, sociální a kulturní) a poté se zaměřuje na knihy samotné. Po stručném shrnutí autorova života, následuje hlavní část týkající se knihy a kritiky, kterou obsahuje. Poválečné období bylo významné, díky změnám, které přineslo. Společnost 50. let byla charakterizována mnoha "boomy", které přispěly k jejímu rozvoji. Jejími hlavními rysy se staly konzumerismus a materialismus, které také byly hlavním předmětem kritiky. Hlavní otázkou, kterou chce tato diplomová práce zodpovědět je, zdali byla tato kritika oprávněná či nikoli. Tento cíl je realizován v samotném závěru práce a založen na faktech, poskytnutých během psaní vlastní práce, odpověď je, že tato kritika oprávněná byla. Nicméně, tento závěr není jednoduchý a je třeba přečíst práci celou k pochopení všech důvodů, které vedly k tomuto závěru a přemýšlet o poskytnutých vývodech.
The thesis deals with critical views of the post-war American society as found in three literary works: Arthur Miller's Death of a Salesman, J.D. Salinger's The Catcher in the Rye and Jack Kerouac's On the Road. The thesis's aim is to introduce briefly the post-war society and then, on basis of text analysis, to provide criticism expressed by each book mentioned above. Divided into four main parts, it describes the post-war situation in the United States (political, social and cultural) and thereafter it focuses on the books itself. It provides a short biographical summary of each author's life but it mainly targets the criticism the book contains. The post-war period was significant because of the change it brought. The society of the 1950s was characterized by many "booms" that contributed to its development. The main features of this period were consumerism and materialism; these were also the principal things subjected to criticism. The question the thesis wants to answer is whether this criticism was justified or not. This objective is realized in the conclusion. Based on all facts provided by the thesis, the answer is that the criticism was justified; however, it is not so easy and it is necessary to read the whole thesis to understand all reasons that led to this conclusion and to think over...