Hacks/Müller: Zur Selbstbestimmung der DDR-Dramatik in Bezug auf die literarische Tradition und sozialistische Gegenwart
Hacks/Müller: The drama of the GDR in relation to the literary traditions and socialist presence
Hacks/Müller: Dramatická tvorba NDR ve vztahu k literárním tradicím a socialistické přítomnosti
dissertation thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/128359Identifiers
Study Information System: 153313
Collections
- Kvalifikační práce [23775]
Author
Advisor
Referee
Tvrdík, Milan
Zbytovský, Štěpán
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Germanic Literatures
Department
Institute of Germanic Studies
Date of defense
19. 3. 2021
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
German
Grade
Pass
Keywords (Czech)
Heiner Müller|Peter Hacks|NDR|drama|metadrama|sebeurčení|rétorikaKeywords (English)
Heiner Müller|Peter Hacks|GDR|drama|metadrama|autonomy|rhetoric(česky) Tato dizertační práce z oblasti německé literární vědy se zabývá úlohou, identitou a charakteristickými rysy východoněmecké divadelní literatury. Studie pojednává o fenoménu autonomie dramatických textů napsaných Peterem Hacksem a Heinerem Müllerem v 60. a 70. letech dvacátého století v NDR. Teoretické pozadí výzkumu sestává mimo jiné z krátkého úvodu do konceptů vyvinutých Kennethem Burkem (zejména jeho New Rhetoric), Raymondem Williamsem (včetně jeho kulturního materialismu), stejně jako Maxem Horkheimerem a Theodorem Adornem (kritická teorie). Dizertační práce se dále zabývá konceptem metateatru a také pojednává o prvcích metadramatu ve vybraných hrách. Symbolickými hranicemi výzkumu jsou stavba Berlínské zdi v roce 1961 a expatriace německého básníka a skladatele Wolfa Biermanna v roce 1976. Analýza konkrétních strategií ukazuje, že Hacksovy a Müllerovy divadelní skladby se vztahují jak k evropské literární tradici, tak k (východo)německému socialistickému projektu.
(anglicky) This dissertation joins a conversation in German literary studies about East German literature's role, identity, and characteristic features. The thesis discusses the phenomenon of autonomy of the dramatic compositions written by Peter Hacks and Heiner Müller in the 1960s and 1970s in the GDR. The theoretic background of the research consists, among other things, of a short introduction to theoretical concepts developed by Kenneth Burke (particularly his New Rhetoric approach presented in The philosophy of literary form), Raymond Williams (including his cultural materialism), as well as Max Horkheimer and Theodor Adorno (Critical Theory). Furthermore, the dissertation deals with the idea of metatheatre, and it discusses elements of metadrama (Karin Vieweg-Marks) in the selected plays. The symbolic boundaries of research are the Berlin Wall's construction in 1961 and the expulsion of the German poet and songwriter Wolf Biermann in 1976. By analyzing the authors' concrete strategies, the thesis demonstrates that their plays articulate both the European literary tradition and the (East) German socialist project.