Reduced communication algoritms: theory and practice
Teorie a praxe paralelních algoritmů s omezenou komunikací
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/109654Identifiers
Study Information System: 171496
Collections
- Kvalifikační práce [11322]
Author
Advisor
Referee
Rozložník, Miroslav
Faculty / Institute
Faculty of Mathematics and Physics
Discipline
General Mathematics
Department
Department of Numerical Mathematics
Date of defense
11. 9. 2019
Publisher
Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakultaLanguage
English
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Krylovovské metody pro řešení soustav lineárních rovnic, paralelní výpočty, algoritmy s omezenou komunikacíKeywords (English)
Krylov space methods, parallel computer architectures, communication avoiding, reduced commmunicationVývoj v paralelním výpočetním prostředí v posledním desetiletí přichází s otázkou, jak tato prostředí používat při řešení velkých algebraických systémů. V této práci se zaměřujeme na Krylovovské metody (konkrétně na metodu konjugovaných gradientů), jako jeden z nejsilnějších nástrojů, a možností jejich paralelizace. Zaobíráme se Krylovovskými metodami vyhýbajícími se komunikaci mezi jednotlivými jádry a různým problémům, které toto přináší, např. ztrátou ortogonality nebo zpožděním konvergence. Krylovovské metody se obvykle používají společně s předpodmíněním, proto je část této práce věnována předpodmiňování v paralelních výpočetních prostředích.
Development in the parallel computing environment in the last decade comes with the need of being able to use these in solving large algebraic systems. In this thesis, we focus on the Krylov subspace methods (namely the conjugate gradient method) as one of the most powerful tools and the possibilities of their parallelization. We discuss the communication avoiding Krylov subspace methods and various problems introduced by the parallelization e.g. loss of orthogonality or delay of convergence. Application of the Krylov subspace methods comes usually with some preconditioner, therefore part of this thesis is dedicated to the preconditioning in parallel computing environments.