Transformace a deinstitucionalizace náhradní péče o děti v České republice
Transformation and Deinstitutionalization in Substitutional Child Care System in the Czech Republic
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/99560Identifiers
Study Information System: 191065
Collections
- Kvalifikační práce [18347]
Author
Advisor
Referee
Klusáček, Jan
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Public and Social Policy
Department
Department of Public and Social Policy
Date of defense
20. 6. 2018
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Good
Keywords (Czech)
Deinstitucionalizace, transformace, náhradní péče, pěstounská péče, pěstounská péče na přechodnou dobuKeywords (English)
Deinstitutionalization, transformation, alternative care, foster care, temporary foster careNáhradní péče o dítě je nepostradatelnou součástí systému sociálně-právní ochrany dětí. Před rokem 1989 byla v České republice upřednostňována ústavní péče, která byla po pádu komunismu postupně nahrazována náhradní rodinnou péčí, a to z důvodu nevhodnosti ústavní péče plně nahradit rodinné prostředí. Deinstitucionalizací je myšlena změna systému umísťování dětí do alternativních typů péče a je chápána jako přechod od zařízení ústavní péče do typů náhradní rodinné péče, případně do individuálnějších typů péče s rodinným charakterem. V roce 2013 vstoupila v platnost novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, jejímž cílem bylo transformovat systém náhradní péče směrem k individuálnější práci s ohroženými dětmi. Novela obnovila institut pěstounské péče na přechodnou dobu a pozměnila institut dlouhodobé pěstounské péče. Dále zavedla pravidla pro systematické fungování orgánů sociálně-právní ochrany dětí, zaměřila se na prevenci v oblasti ohrožených dětí, apod. Cílem práce je zhodnotit změny v oblasti deinstitucionalizace náhradní péče o děti v České republice po novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí z roku 2013, zejména pak vzhledem k pěstounství, a zhodnotit cíle v oblasti deinstitucionalizace a jejich naplnění vzhledem k novele zákona.
Substitutional child care is an indispensable part of system of social and legal protection of children. Until 1989, institutional care was preferred, while after the fall of communist government it had been gradually replaced by substitutional family care, because of the inappropriateness of institutional care to fully compensate for family environment. Deinstitutionalization means transforming the system of placing children to alternative care and it is understood as transition from institutional care to types of substitutional family care, eventually to more individual type of care with more family character. An amendment to the Social and Legal Children Protection Act, which aimed at transforming the system of substitutional care towards more individual work with endangered children, came into force in 2013. The amendment restored the institute of temporary foster care and modified the institute of long-term foster care. Moreover it set up system rules for the work of social and legal children protection authorities, it focused on prevention concerning endangered children etc. The goal of the thesis is to evaluate changes in the area of deinstitutionalization of substitutional child care in the Czech Republic after the amendment to the Social and Legal Children Protection Act from 2013, especially...