Vývoj stepních společenstev v rámci rekultivace vápencových výsypek
Development of dry grassland communities during recultivation of limestone quarries
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/93768Identifiers
Study Information System: 190718
Collections
- Kvalifikační práce [20312]
Author
Advisor
Referee
Kladivová, Anna
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Ecological and Evolutionary Biology
Department
Department of Botany
Date of defense
5. 6. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
Czech
Grade
Good
Keywords (Czech)
Ekologie obnovy, rekultivace, spontánní sukcese, vápencový lom, vápenec, stepní společenstva, vápenné výsypkyKeywords (English)
Restoration Ecology, reclamation, spontaneous succession, limestone quarry, limestone steppe communities, lime dumps.Moje bakalářská práce zpracovává pohledy na metody rekultivace a obnovy vápencových výsypek, které jsou z hlediska ekologie velice zajímavé lokality. Ve stručnosti jsem poukázal na negativa a pozitiva jednotlivých používaných metod, jako je rekultivace, která má rychle obnovit vegetační kryt, ale je hodně nákladná a druhy které se na rekultivovaných lokalitách objevují, nejsou zdaleka tolik vzácné jako na stanovištích, které jsou ponechány přirozené sukcesi. Přirozená sukcese přináší nejlepší výsledky, pokud je lokalita v blízkosti zdroje semen. Rekultivované plochy vykazují signifikantně nižší biodiverzitu a oproti přirozené sukcesi ztěžují ochranu vzácných a klíčových druhů. Abychom se tomuto vyhnuli, můžeme spíše než rekultivace v některých případech volit drobnější zásahy, a tyto zásahy dělat citlivě a při maximálním možném pochopení principu sukcese. Zmínil jsem se o důležitých faktorech, jako jsou mikroklima, půdní podmínky a zdroj semen, které sukcesi mohou ovlivňovat i o legislativě a zákonu o odpadech, které do značné míry souvisí, jakým způsobem v praxi probíhá obnova narušených stanovišť.
My bachelor thesis is about methods of reclamation and rejuvenation of limestone limestone quarry, that are a very interesting location from an ecological point of view. I briefly pointed out the positives and negatives of individual used methods, such as reclamation, that aims to restore the vegetation cover quickly, but is very expensive and species that appear on the reclaimed locations aren't nearly as rare, as those on locations that are left to natural succession. Natural succession has the best results if the location is in close vicinity to a source of seeds. Reclaimed areas show a significantly lower biodiversity and hinder protection of rare and key species as opposed to natural succession. To avoid this, in some cases we can use smaller interventions instead of reclamation, and these interventions should be done as delicately as possible with the principles of natural succession in mind. I've noted important factors such as the microclimate, the soil conditions and the source of seeds, that can affect the succession and the legislation and waste law, that influence to a certain degree how the rejuvenation of disrupted sites proceeds.