Serial verb constructions in Arabic
Konstrukce sériových sloves v arabštině
diploma thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/93272Identifiers
Study Information System: 181761
Collections
- Kvalifikační práce [23775]
Author
Advisor
Referee
Siegl, Florian
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Arabic Studies - General Linguistics
Department
Institute of Linguistics
Date of defense
13. 9. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
English
Grade
Very good
Keywords (Czech)
konstrukce se sériovými slovesy, arabština, egyptská hovorová arabština, typologie, deskriptivní lingvistika, pomocná slovesa, verbální syntaxKeywords (English)
Serial verb constructions, Arabic, Egyptian Colloquial Arabic, typology, descriptive linguistics, auxiliaries, verbal syntaxDIPLOMOVÁ PRÁCE SERIAL VERB CONSTRUCTIONS IN ARABIC Konstrukce sériových sloves v arabštině Bc. Adam Pospíšil Abstrakt Cílem této práce je prozkoumat víceslovesné struktury v egyptské arabštině (EA), které vykazují některé charakteristiky přisuzované typologickému pojmu konstrukcí sériových sloves (SVC). Poté co autor předkládá předběžnou definici jazykově specifického pojmu SVC pro EA, zkoumá na poměrně velkém množství dat z EA, sesbíraných převážně na sociálních sítích, syntaktické a sémantické chování konstrukcí splňujících tuto definici. V závěru jsou výsledky tohoto zkoumání uváženy v kontextu komparativního konceptu SVC navrženého Haspelmathem (2016) a pozorované struktury jsou tak zasazeny do typologického kontextu.
DIPLOMOVÁ PRÁCE SERIAL VERB CONSTRUCTIONS IN ARABIC Konstrukce sériových sloves v arabštině Bc. Adam Pospíšil Abstract The aim of this thesis is to investigate multi-verb structures in Egyptian Arabic (EA) which show some characteristics attributed to the typological notion of serial verb constructions (SVC). After providing a preliminary definition of an EA-specific SVC notion, the author examines a substantial quantity of data from EA, gathered mostly on social networks, in order to describe the syntactic and semantic behavíour of constructions which are yielded by such definition. Finally, the results of this investigation are considered from the perspective of the definition of SVC as a comparative concept provided by Haspelmath (2016), so as to view the observed constructions in a typological context.