Israeli Reality As Seen Through the Eyes of Sayed Kashua
Izraelská realita očima Sajjida Kašuy
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/92766Identifiers
Study Information System: 178543
Collections
- Kvalifikační práce [23775]
Author
Advisor
Referee
Šedinová, Jiřina
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Hebrew Studies
Department
Institute of Near Eastern and African Studies
Date of defense
8. 9. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Sajjid Kašua, Hebrejská literatura, Arabsko-izraelští spisovatelé, Arabsko-židovské vztahy, Palestinci, Sociálně-politické podmínkyKeywords (English)
Sayed Kashua, Hebrew literature, Israeli Arab writers, Jewish Arab relations, Palestinian Arabs, Socio-political conditionsCílem práce je popsat a analyzovat vnímání izraelsko-palestinské reality v románové tvorbě Sajjida Kašuy. Sajjid Kašua, izraelsko-arabský spisovatel a publicista píšící hebrejsky, je v Izraeli kulturním fenoménem. Páteř jeho tvorby tvoří zkušenost dvojí identity Arabů s izraelských občanstvím a také ambivalentní vztah této menšiny k židovskému obyvatelstvu. Kašua se pohybuje na rozhraní dvou světů, z nichž ani jeden jej není s to přijmout: židovská většina v Izraeli jej obviňuje z anti-sionismu, a naopak Arabové mu mají za zlé, že píše výhradně hebrejsky, je kritický k arabské kultuře a vyjadřuje proizraelské názory. Bakalářská práce bude analyzovat na románové tvorbě Sajjida Kašuy opakující se motiv soužití Arabů a Židů v Izraeli a problematiku identity izraelských Arabů. Současně Kašuovu tvorbu zasadí do kontextu tvorby dalších izraelsko-arabských spisovatelů píšících hebrejsky a bude se snažit nalézt odpověď na otázku, jaké místo zaujímá v izraelské kultuře a jaký v ní má ohlas.
This study aims to illuminate and analyze the Israeli-Arab reality as it is reflected in the novelistic works of Sayed Kashua. Sayed Kashua, an Israeli-Arab writer and journalist, who writes in Hebrew, has become a cultural phenomenon in the modern Israel. He opts to write and describe the hyphenated identity of Israeli-Arabs and their ambivalent perceptions of the Jewish majority. Kashua is torn between the Arab and Jewish worlds and he does not feel satisfied with either of them: the Jewish-majority society accuses him of anti-Zionism, while the Arab society considers his choice of language as a treachery and denial of the Palestinian rich cultural, linguistic, and literary heritage and accuses him of being highly critical of Palestinian culture and society and of expressing pro-Israeli attitudes. The thesis presents an analysis of the recurrent theme of co-existence of Arabs and Jews in Israel and of the identity crisis of Israeli-Arabs in Kashua's novelistic production. At the same time, the study contextualizes Kashua's literary writings within the writings of other prominent Israeli-Arab authors, who published their works in Hebrew, while seeking an answer to the question of how these writings are perceived in the Israeli society and abroad.