"Jest dobře, že i takto se píše o Slovensku..." Jakuba Demla obraz Slovenska v kulturně-historickém kontextu
"'Tis Alright to write about Slovakia like this as Well..." Jakub Deml's Image of the Slovakia in cultural-historical context
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/90665Identifiers
Study Information System: 156675
Collections
- Kvalifikační práce [6815]
Author
Advisor
Referee
Pátková, Jana
Faculty / Institute
Faculty of Humanities
Discipline
European Cultural and Intellectual History
Department
European Cultural and Intellectual History
Date of defense
11. 9. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studiíLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Jakub Deml, Šlépěje, interpretace, Slovensko, obraz druhéhoKeywords (English)
Jakub Deml, Slovakia, interpretation, image of the otherTématem této diplomové práce, jak její podtitul praví, je Jakuba Demla obraz Slovenska v kulturně-historickém kontextu. V první části se autor této práce pokouší nalézt "osobitou cestu" k Jakubu Demlovi. V části druhé je přistoupeno k interpretaci Šlépějí "československých", tedy IV. - VIII., které spadají do období po založení Československé republiky, seznámení se s Pavlou Kytlicovou a končí autorovým definitivním usazením v jeho rodném Tasově (1919-21). Ve třetí části je načrtnut kulturně- historický kontext česko-slovenských vztahů, ve stručnosti nahlížený i ze středoevropské perspektivy. Ve čtvrté části je nejdříve na dvou konkrétních příkladech představen obraz Slovenska v české literatuře (Němcová, Kálal), načež je konečně přistoupeno k literární analýze Obrazu Slovenska Jakuba Demla. V závěru je tato reflexe zařazena do kulturně- historického kontextu a porovnána s ostatními autory.
The topic of this thesis (as its subtitle says) deals with the cultural and historical context of Jakub Deml's Image of Slovakia. In the first part, the author attempts to find his "own way" to Jakub Deml. In the second part, "Šlépěje" from the "Czechoslovakian era" are interpreted, i.e. IV.- VIII. These fall into the time period after the establishment of the Czechoslovakian Republic, Deml's meeting with Pavla Kytlicová, and his eventual settlement in his native city of Tasov (1919- 21). The third part offers a brief sketch of the cultural and historical context of the Czech-Slovak relationship, later also perceived from the Central European perspective. The fourth part initially uses two different examples to introduce the Image of Slovakia in Czech literature (Němcová, Kálal), and afterwards it turns to the literary analysis of Jakub Deml's Image of Slovakia. In the concluding chapter, this piece is set into the cultural and historical context and compared to other authors.