Konkurence indikativu a subjunktivu po verbech opinandi v předklasické a klasické francouzštině
Competition between the indicative and subjunctive following verba opinandi in pre-classical and classical French
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/87239Identifiers
Study Information System: 177372
Collections
- Kvalifikační práce [23974]
Author
Advisor
Referee
Nováková, Sylva
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
French Studies
Department
Institute of Romance Studies
Date of defense
20. 6. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
předklasická francouzština, klasická francouzština, indikativ, subjunktiv, verbum opinandi, vývoj jazyka, periodizaceKeywords (English)
pre-classical French, classical French, indicative, subjunctive, verbum opinandi, development of language, periodizationBakalářská práce se zabývá vývojem užití slovesného způsobu po verbech opinandi v období předklasické a klasické francouzštiny. Během 17. století došlo v komplementaci těchto sloves k výrazné změně, a sice k poklesu subjunktivu ve prospěch indikativu, který se stal na konci tohoto století v kladné větě normou. Teoretická část mapuje tento vývoj prostřednictvím informací z dobových a historických mluvnic. V praktické části jsou tyto informace ověřovány na dobových textech v diachronním francouzském korpusu FRANTEXT. Korpusový výzkum umožnil teoretické poznatky doplnit o statistiku, upřesnit je a stanovit mezník vývoje. Zároveň poukázal na odlišnosti v podílu indikativ/subjunktiv mezi různými typy vět.
The Bachelor thesis deals with the development in the usage of verb modes following verba opinandi in pre-classical and classical French. An evident change in complementation of these verbs had taken place in the 17th century, namely a decrease of the subjunctive to the benefit of the indicative which became a norm in an affirmative sentence in the end of the century. The theoretical part describes this development through information in old and historical grammars. In the practical part the aim is to verify this information on authentic texts in FRANTEXT, a set of French diachronic corpora. This research enabled to create statistics, specify the theoretical information and find a turning point in the development. It also showed distinctions in the indicative/subjunctive ratio between different sentence types.