Podoby aplikace age managementu v českém prostředí
Application Forms of Age Management in the Czech Environment
diplomová práce (OBHÁJENO)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/86889Identifikátory
SIS: 166680
Kolekce
- Kvalifikační práce [23740]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Frič, Pavol
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Andragogika a personální řízení
Katedra / ústav / klinika
Katedra andragogiky a personálního řízení
Datum obhajoby
21. 6. 2017
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
age management|věková rozmanitost|stárnutí populace|mezigenerační spolupráce|věková diskriminaceKlíčová slova (anglicky)
Age Management|Age Diversity|Population Ageing|Intergenerational Cooperation|Age DiscriminationDiplomová práce se zabývá problematikou age managementu a podobou jeho aplikace v organizacích působících v českém prostředí. Práce nejprve definuje pojem age management a následně představuje jeho historický vývoj v Evropě a v České republice včetně provázanosti s demografickou situací. Širší pozornost je věnována aplikaci age managementu do praxe společně s konkrétními opatřeními využívanými organizacemi. Součástí je také představení hlavních přínosů a význam age managementu. Práce uvádí několik výzkumů odpovídajících tématu uskutečněných v organizacích zemí Evropské unie. Tyto výzkumy poukazují na rozdílnou úroveň age managementu mezi některými členskými státy. Důležitou částí práce je vlastní empirické šetření. Jeho hlavním cílem je zjistit, zda zkoumané organizace v České republice mají určité povědomí o age managementu a následně porovnat přístupy jeho aplikace do praxe a firemní strategie. Jedná se o vybrané soukromé organizace se sídlem v Praze. Klíčová slova: age management, věková rozmanitost, stárnutí populace, mezigenerační spolupráce, věková diskriminace.
The thesis deals with the issue of Age Management and the application forms of organizations in the Czech working environment. This thesis was initially dedicated to defining the concept of Age Management and also to present its historical development. It also includes its consistency with the demographic situation. Wider attention is paid to the application of Age Management in practice and the use of specific tools and measures that are used by organizations. This paper also highlights the main benefits and importance of Age Management. There are few selected researches concerning this subject, carried out in various organizations in the European Union and in the Czech Republic. The important part of the thesis is the empirical survey, whose main target is to determine whether the selected organizations, based in Prague and operating in the private sector, have some awareness about Age Management, as well as comparing its application into practice and corporate strategy. Key words: Age Management, Age Diversity, Population Ageing, Intergenerational Cooperation, Age Discrimination.