Financial Secrecy and Its Impact on Cross-Border Deposits
Financial Secrecy and Its Impact on Cross-Border Deposits
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/86407Identifiers
Study Information System: 185585
Collections
- Kvalifikační práce [18349]
Author
Advisor
Referee
Novák, Jiří
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Economics and Finance
Department
Institute of Economic Studies
Date of defense
21. 6. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Finanční tajemství, daňové ráje, offshore financial center, daňový únik, výměna informací, regulace, secrecy jurisdictionKeywords (English)
Financial secrecy, tax havens, offshore financial center, tax evasion, information exchange, regulation, secrecy jurisdictionRole daňových rájů a jejich přispění ke globálnímu problému skrývání majetku a krácení daní byla popsána mnohými empirickými výzkumy. Učinit přítrž rozsáhlým daňovým únikům skrze offshore centra má za cíl globální iniciativa s názvem 'Tax haven crackdown', jež byla spuštěna roku 2009 pod záštitou G20 a OECD. Její výsledky a celková efektivita na cestě k eliminaci globálního problému daňových úniků jsou však často zpochybňovány. Tato práce přináší nové poznatky právě na poli empirické evaluace této iniciativy. V první části práce nalézám negativní dopad bilaterálních smluv o výměně bankovních informací na depozita v daňových rájích vlastněná subjekty z ostatních zemí, čímž potvrzuji výsledky předchozích výzkumů. Dále rozšiřuji existující výzkum přesunutím pozornosti na prostředky uložené subjekty z daňových rájů na účtech v ostatních zemích. Docházím k závěru, že také v tomto případě vede podpis smlouvy o výměně informací k poklesu depozit. V poslední části propojuji data o přeshraničních depozitech s indikátorem míry finančního tajemství, čímž představuji zcela nový přístup k výzkumu provázanosti finančního tajemství a pohybů na bankovních účtech. Výsledkem je identifikace významně pozitivní korelace mezi hodnotou přeshraničních depozit v zemích, jež nejsou daňovými ráji, a mírou finančního...
The role of tax havens in the global issue of tax evasion has been illustrated by numerous studies. In 2009, a major international initiative has been launched by G20 and OECD with a purpose to put an end to offshore tax evasion. Yet the outcomes of this tax haven crackdown are often contested. This thesis brings new findings to the empirical research that has been done on the field of crackdown's evaluation. First, I confirm the results of earlier academic papers and I find a negative impact of information exchange treaties on the value of funds placed in tax havens. Second, I extend the existing research shifting the attention to deposits in non-havens, concluding that also the money from tax havens placed on non-havens' bank accounts disappear after signing a treaty. In the final part of the thesis, I - for the first time in literature - link the data on cross-border deposits with a measure of financial secrecy. I find that a decrease in secrecy score corresponds to a decline in deposits on a sample of all countries and non-havens. All my findings suggest that weakening the financial secrecy is associated with a significant outflow of cross-border deposits.