Komparativní analýza jazykových prostředků moderátorů publicistického videokanálu DVTV
A Comparative Analysis of Language Tools of the Hosts of the DVTV Journalistic Videochannel
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/86012Identifiers
Study Information System: 180101
Collections
- Kvalifikační práce [18349]
Author
Advisor
Referee
Němcová Tejkalová, Alice
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Journalism
Department
Department of Journalism
Date of defense
15. 6. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
komparativní analýza, jazykové prostředky, rozhovor, DVTV, Drtinová, Veselovský, Horký, teorie mluvních aktůKeywords (English)
comparative analysis, language tools, interview, DVTV, Drtinová, Veselovský, Horký, speech act theoryPráce si dává za cíl analyzovat užití jazykových prostředků moderátorů publicistického videokanálu DVTV. Zabývá se především odchylkami od neutrální vrstvy českého jazyka, tedy užitím hovorových a knižních výrazů. Dále se soustředí na slova s vyšší mírou expresivity, slangismy, neologismy a na výrazy vzniklé v žurnalistickém prostředí, tedy na tzv. publicismy. Práce obsahuje i popis dalších vypozorovaných jazykových jevů, které jsou charakteristické pro jednotlivé moderátory - Danielu Drtinovou, Martina Veselovského a Filipa Horkého. Analýza pracuje i s užitím tropů a idiomů v jejich projevech. Okrajově se zabývá i zvukovou stránkou jazyka, soustředí se zejména na špatnou výslovnost a tempo řeči moderátorů. Práce dále obsahuje kapitolu související s teorií mluvních aktů, kterou vytvořil britský filosof John Langshaw Austin. Zde se soustředí zejména na výskyt ilokučních a perlokučních aktů v rozhovorech pro DVTV. Rozhovory u Daniely Drtinové a Martina Veselovského jsou rozděleny do čtyř kategorií: na rozhovory s politikem, odborníkem, umělcem a sportovcem, přičemž každá kategorie má svá specifika i v jazykové oblasti. U Filipa Horkého jsou rozhovory díky jejich omezenému množství analyzovány jako celek.
The aim of this work is to analyse the use of language tools of hosts of the DVTV journalistic videochannel. It addresses mainly deflections from the use of standard language, to be more specific, the use of colloquial and literary terms. It also focuses on expressive words, slang, neologisms and on expressions created within the journalistic environment, the so called publicisms. The thesis includes the description of other language phenomena specific for each host - Daniela Drtinová, Martin Veselovský and Filip Horký. The analysis also deals with figurative expressions and phrases in the speech of all hosts. To a limited extent, it focuses on the acoustic side of language, mainly on wrong pronunciation and the pace of speech of the hosts. The work contains a chapter on the theory of speech acts, which was developed by a British philosopher John Langshaw Austin. Within this matter, it focuses mainly on the occurrence of illocutionary and perlocutionary acts in the interviews. In the cases of Drtinová and Veselovský the interviews are divided into four categories: interviews with politician, specialist, artist and sportsman. Each category is specific in the use of language tools. In case of Horký, due to the limited amount, the interviews are analysed all together.