Hranice ekoturismu a jejich překračování na příkladě komunity v Chambok
The boundaries of ecotourism and their crossing on the community in Chambok
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/85824Identifiers
Study Information System: 180106
Collections
- Kvalifikační práce [6815]
Author
Advisor
Referee
Tenzin, Eva
Faculty / Institute
Faculty of Humanities
Discipline
Social and Cultural Ecology
Department
Department of Social and Cultural Ecology
Date of defense
13. 6. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studiíLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
ekoturismus, komunitně-řízený ekoturismus, etnografie, hranice, šedá zóna, Kambodža, autenticita, sociální stratifikaceKeywords (English)
ecotourism, community-based ecotourism, ethnography, boundaries, grey zone, Cambodia, authencity, social stratificationPráce se věnuje problematice ekoturismu, respektive jeho ohraničování z antropologické perspektivy a na příkladu kambodžské komunity Chambok. Na základě pětiměsíčního terénního výzkumu jsem s pomocí metod etnografického výzkumu zjistila, že hranice ekoturismu jsou komplexní, mnohovrstevnaté, problematizované, vyjednávané a existují kolem nich tzv. šedé zóny. Je to právě konceptualizace těchto zón a hranic, která je mým příspěvkem do současné antropologické debaty o ekoturismu, jež tuto problematiku dosud víceméně opomíjela.
My thesis focuses on the problems of ecotourism, or more precisely its borders from an anthropological perspective, using example of a typical Cambodian community named Chambok. Based on five months of research, together with ethnographic methods of research I found out that boundaries of ecotourism are complex, multi-layered, problematic and negotiated and also that there are so called "grey zones" encompassing them. It is the conceptualization of these zones and boundaries, which is my contribution to current anthropological debate about ecotourism, which has been largely left out until now.