Transport purinergního P2X receptoru v eukaryotní buňce
Trafficking of purinergic P2X receptor in eukaryotic cell
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/85551Identifiers
Study Information System: 167059
Collections
- Kvalifikační práce [20304]
Author
Advisor
Referee
Kolář, David
Faculty / Institute
Faculty of Science
Discipline
Biology
Department
Department of Cell Biology
Date of defense
6. 6. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakultaLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
extracelulární ATP, purinergní signalizace, P2X receptory, lipidové rafty, internalizace, endocytóza, transportKeywords (English)
extracellular ATP, purinergic signalling, P2X receptors, lipid rafts, internalization, endocytosis, traffickingP2X receptory jsou membránové iontové kanály, aktivované extracelulárním ATP. U obratlovců bylo identifikováno sedm genů pro podjednotky P2X receptorů. Tyto podjednotky jsou označované jako P2X1 - 7. Každá podjednotka P2X receptoru se skládá ze dvou transmembránových domén, extracelulární domény a intracelulárního N- a C- konce. P2X receptory se ve tkáních vyskytují jako homo- nebo heterotrimery. V organismu mají širokou distribuci, funkční receptory byly nalezeny v nervové tkáni, ve svalových buňkách i v neexcitabilních tkáních, jako jsou epitely, endotely a hemopoietické tkáně. Purinergní signalizace má významnou úlohu v endokrinních regulacích, v přenosu bolesti, při poranění CNS a v imunitních procesech. P2X receptory jsou syntetizovány na hrubém endoplazmatickém retikulu a po postranslačních modifikacích v Golgiho aparátu jsou transportovány do plazmatické membrány. Distribuce a transport P2X receptorů se liší podle jednotlivých podjednotek a buněčného typu, ve kterém jsou exprimovány. P2X receptory můžeme podle způsobu jejich pohybu v buňce rozdělit do tří skupin, které se liší rychlostí transportu, rychlostí akumulace v plazmatické membráně a mírou jejich internalizace.
Purinergic receptors are membrane ion channels activated by extracellular ATP. In vertebrates, seven genes encoding P2X subunits was found. These subunits are designated as P2X1 - 7. Every P2X receptor subunit consists of two transmembrane domains, extracellular domain and intracellular N- and C- termini. P2X receptors fold to homo- or heterotrimers. P2X receptors have a wide distribution in the organism, functional receptors are found in neurons, glial cells, muscle cells and also in nonexcitable tissues as epithelial, endothelial, and in hemopoietic tissue. Purinergic signalling plays an important role in pain transmission, CNS injury and immune processes. P2X receptors are synthesized on the rough endoplasmic reticulum and are transported to the plasma membrane after post-translational modifications in the Golgi apparatus. The distribution and transport of P2X receptors is subunit specific and dependent on the cell type in which they are expressed. P2X receptors can be divided into three groups according to the way they are moved in the cell, which differ in transport speed, plasma membrane accumulation rate and rate of internalization.