Rytmus v urbánním prostoru a rytmoanalýza - příklad Prahy
Rhythm in Urban Space and Rhythmanalysis - Prague example
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/84170Identifiers
Study Information System: 145618
Collections
- Kvalifikační práce [6815]
Author
Advisor
Referee
Jarošová, Emília
Faculty / Institute
Faculty of Humanities
Discipline
Electronic Culture and Semiotics
Department
Department of Electronic Culture and Semiotics
Date of defense
23. 9. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studiíLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
rytmoanalýza, Lefebvre, tvorba prostoru, urbanismus, polyrytmicita, doprava, každodennost, časovost, VltavskáKeywords (English)
rhythmanalysis, Lefebvre, production of space, urbanism, polyrhytmics, traffic, everydayness, temporality, VltavskáPráce usiluje o představení konceptu rytmoanalýzy ve vztahu k prostředí města a následnou aplikaci teorie v terénním pozorování. V teoretické části se zabývá sémiotickým pojetím rytmu, kontextem rytmoanalýzy v díle jejího zakladatele Henri Lefebvra, aby poté přešla k rozpracování a představení aplikací tohoto konceptu v zahraničním i českém prostředí. Objasňuje přitom široké spektrum dalších souvisejících konceptů a fenoménů. Dotýká se filosofie, sémiotiky, kritické teorie, urbanismu, sociální geografie, umění a dalších oblastí, což plyne z interdisciplinární povahy samotné rytmoanalýzy. Praktická část vztahuje předchozí teoretická východiska k aplikovanému, empirickému výzkumu. Pozoruje a odhaluje rytmy pražské lokality Vltavská, analyzuje je, interpretuje a ukazuje rytmoanalýzu jako legitimní analytický nástroj s potenciálem pro urbanismus.
The study aims to present the notion of rhythmanalysis in relation to the city environment and aims to apply the theory to field research. The theoretical part focuses on the semiotic conception of the rhythm, on the position of rhythmanalysis in the work of its father, Henri Lefebvre and it further tackles the topic and its applications in Czech and also international context. Following this approach, it clarifies a wide range of related conceptions and phenomenons. It finds common points of reference in philosophy, semiotics, critical theory, urbanism, social geography, art and other fields, which is determined by its interdisciplinary nature. The practical part relates the previously mentioned theoretical foundations to applied, empirical research. It observes and reveals the rhythms of Prague area named Vltavská, it analyzes and interprets them and shows the rhythmanalysis as a legitimate analytical instrument with a potential value for urbanism.