Česko-německý fond budoucnosti jako instrument veřejné diplomacie
Czech-German future fund as an instrument of the public diplomacy
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/82791Identifiers
Study Information System: 171771
Collections
- Kvalifikační práce [18347]
Author
Advisor
Referee
Eberle, Jakub
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
German and Austrian Studies
Department
Department of German and Austrian Studies
Date of defense
1. 2. 2017
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Good
Keywords (Czech)
Role Česko-německého fondu budoucnosti v rámci konceptu rekonciliace a ověření teze, že více rekonciliačních projektů přichází z oblastí, kde je větší zátěž z minulosti;vliv Česko-německého fondu budoucnosti na politické prostředí České republiky i Německa -z pohledu vrcholové politiky, ale i pohledu občanů obou zemíKeywords (English)
The role of Czech-German future fund in the concept of reconciliation and the verification thesis that more reconciliation projects come from areas where is greater burden of the past;the influence of institution Czech-German future fund to the political environment in the Czech Republic and Germany, not only in terms of top politicians, but also from the perspective of the citizens of both countriesTato diplomová práce zkoumá změny, kterými Česko-německý fond budoucnosti během svého fungování za posledních téměř 20 let prošel. Nejdříve autorka popisuje teoretické koncepty, v jejichž světle je Česko-německý fond budoucnosti zkoumán, a to koncepty rekonciliace a veřejné diplomacie. Dále jsou v práci popsány snahy o odškodnění obětí nacionálního socialismu v Československu a v České republice, na což navazuje popis Česko- německého fondu budoucnosti a jeho historie. Na základě Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji z roku 1997 mu bylo totiž jako poslání uděleno odškodnit oběti nacionálního socialismu, které nebyly do té doby odškodněny. Toto poslání po deseti letech svého fungování naplnil a prošel mnohými jinými změnami, a to také v následujících téměř 10 letech svého fungování. Autorka tyto změny popisuje a na základě těchto změn je poté popsána změna projektové politiky Česko-německého fondu budoucnosti. Dále se práce zaměřuje na změny v jednotlivých projektových oblastech fondu, které jsou ze strany fondu podporovány, kdy se tyto změny projevují ve finanční náročnosti jednotlivých projektových oblastí, ve změně jejich struktury či v místě konání jednotlivých projektů.
This diploma thesis examines changes, which the Czech-German Future Fund went through during its almost 20 years of functioning. The first part the author dedicated to theoretical concepts, which shed light on study of the Czech-German Future Fund. These theoretical concepts are reconciliation and public diplomacy. Thereafter are in tis thesis described efforts to compensate victims of National Socialism in Czechoslovakia and in the Czech Republic. This part of thesis is followed by description of the Czech-German Future Fund and its history. Based on this German-Czech Declaration of Mutual Relations and their Future Development of 1997 was the fund's mission to compensate victims of National Socialism, who didn't receive a compensation until then. The fund fulfilled this mission after 10 years of its function and also went through by many changes during almost 10 years of its functioning. The author describes these changes on which is based description of the project policy development of Czech-German Future Fund. After that the diploma thesis concentrates on changes in individual fund project groups, which are supported by the fund. These changes have an impact on financial character of individual project groups, on change of their structure or on change of the place, where are individual...