Vzorce volebního chování voličů v Ústeckém kraji
Patterns of the electoral behavior of voters in the Usti Region
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/79928Identifiers
Study Information System: 166220
Collections
- Kvalifikační práce [18349]
Author
Advisor
Referee
Švec, Radek
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Political Science and International Relations
Department
Department of Political Science
Date of defense
14. 6. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Poslanecká sněmovna, parlament, obec, okres, korelační analýza, Pearsonův korelační koeficient, vzorec, chování, korelace, asociaceKeywords (English)
Chamber of Deputies, parliament, municipality, district, correlation analysis, Pearson correlation coefficient, formula, behavior, correlation, associationCílem této bakalářské práce je za přispění korelační analýzy hledat vzorce volebního chování voličů v Ústeckém kraji. V první části práce autor představuje krajová specifika týkající se voleb nebo proměnných, které mohou ovlivňovat chování voličů. V druhé části je vytvořen dataset na úrovni obcí, který byl v rámci výzkumu vztažen i na úroveň okresů. Cílem práce je na základě rozsáhlého množství agregovaných dat zjistit korelaci mezi volebními výsledky čtyř zvolených politických stran (ČSSD, ODS, KSČM, DSSS) ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v letech 2010 a 2013 a socioekonomickým statusem voličů v okresech Ústeckého kraje. Závěr práce má za úkol zhodnotit, zda můžeme v Ústeckém kraji na základě socioekonomických profilů obyvatel očekávat specifické výsledky u vybraných politických stran a posoudit existenci vzorců chování voličů.
The main goal of this bachelor thesis is to try to find out a formula of electoral behavior of voters in region Ústí nad Labem using a correlation analysis. In the first part of the thesis its author introduces regional differences related to specific variables or election results. In the second part a large dataset is made on a municipality level and applied to a disctricts' level subsequently. A goal of the thesis is to find out a correlation between election results of four chosen political parties (ČSSD, ODS, KSČM, DSSS) in elections to Parliament of the Czech Republic in years 2010 and 2013, and a voters' socioeconomic status using the obtained dataset. The conclusion of the thesis reveals whether we could expect any specific election results of selected political parties based on voters'socioeconomic status and also to find out a formula for voters' behavior.