Bezpečnostní integrace Severských zemí po druhé světové válce: bezpečnostní společenství s přesahem
Security Integration of the Nordic Countries after the Second World War: More than a Security Community
bachelor thesis (DEFENDED)
View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/78829Identifiers
Study Information System: 165024
Collections
- Kvalifikační práce [18180]
Author
Advisor
Referee
Smetana, Michal
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Political Science and International Relations
Department
Department of International Relations
Date of defense
13. 6. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Institucionalizace, konstruktivismus, kolektivní identita, NORDEFCO, Nordic balance, mírové operace, pluralistické bezpečnostní společenství, Severská rada, Severské země, teorie bezpečnostních společenství, udržitelný mírKeywords (English)
Institutionalisation, contructivism, collective identity, NORDEFCO, Nordic balance, peacekeeping operations, pluralistic security community, Nordic Council, Nordic Countries, security community theory, sustainable peaceTato práce se zabývá bezpečnostní integrací Severských zemí po konci druhé světové války. Využívá konstruktivistický koncept bezpečnostního společenství od Karla Deutsche a jeho revidovanou verzi od autorů Emanuela Adlera a Michaela Barnetta. Tato bakalářská práce tento koncept aplikuje na případ vývoje a vzniku bezpečnostního společenství v Severském regionu. Dále se pouští do hlubší analýzy institucionalizace bezpečnostní spolupráce, která v regionu přišla až po konci studené války, a popisuje její limity a potenciál do budoucna. V závěru se práce věnuje motivům společné účasti Severských států na mezinárodních mírových operacích a možnému vlivu této účasti na spoluutváření a posilování Severské kolektivní identity, která je pro bezpečnostní společenství klíčová.
This thesis deals primarily with the security integration of the Nordic countries after the end of World War II. It uses the constructivist concept of security community by Karl Deutsch and his revised version by authors Emanuel Adler and Michael Barnett. It tries to apply the proposed concept to the case of emerging and evolving of the security community in the Nordic region. Additionally, it attempts to deep analysis of the institutionalization of the security cooperation, which came after the end of the Cold War, and describes its limits and potential for the future. Finally, it examines the motives of the Nordic countries' joint participation in the international peacekeeping operations and the potential impact of such participation in shaping and strengthening the Nordic collective identity, which is a cornerstone for such communities.