Mediace jako profese
Mediation as a Profession
diplomová práce (OBHÁJENO)
![Náhled dokumentu](/bitstream/handle/20.500.11956/78350/thumbnail.png?sequence=7&isAllowed=y)
Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/78350Identifikátory
SIS: 138050
Kolekce
- Kvalifikační práce [23779]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Šišková, Tatjana
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Sociální práce
Katedra / ústav / klinika
Katedra sociální práce
Datum obhajoby
14. 9. 2015
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Čeština
Známka
Výborně
Klíčová slova (česky)
mediace, mediátor, profese mediátora, vzdělání, etický kodex, profesní standardy, vzdělávací standardyKlíčová slova (anglicky)
mediation, mediator, mediation profession, education, code of ethics, professional standards, educational standardsPráce se zabývá situací mediace v České republice. Mediace jako moderní obor se začala rozvíjet v průběhu 90. let 20. století. S přijetím zákona č. 202/2012 Sb. o mediaci, se částečně definovalo co je mediace a za jakých podmínek je mediaci možné vykonávat. Nicméně situace v mediaci je stále velmi složitá. Práce tedy předkládá ucelený přehled o tom, co mediace je, na jakých principech je založena, jak je využívána v praxi. Představuje roli mediátora, jaké požadavky musí splňovat pro výkon mediace a popisuje, jak jsou v praxi nastaveny profesní standardy a etický kodex mediátorů. Komparací profese advokáta a mediátora na základě identifikačních znaků odborné profese zjišťuje, zda je mediace samostatnou profesí, nebo metodou, která je využitelná v ostatních oborech.
OVERVIEW This study deals with the situation of mediation in the Czech Republic. Mediation began to develop as a modern field during the 1990s. With the adopting of Act No. 202/2012 Coll. on Mediation, partial definitions were give for what mediation is and for the conditions under which it can be provided. Nonetheless, the situation in mediation is still very complicated. The study therefore presents a unified overview of what mediation is, of the principles upon which it is based, and of how it is used in practice. It introduces the role of a mediator and of the demands that must be satisfied for the performance of mediation, and it describes how the professional standards and code of ethics for mediators are established. By comparing the profession of an attorney to that of a mediator on the basis of the identifying characteristics of an expert profession, it determines whether mediation is a separate profession or a method that is useful in other fields.