Financial Crisis in Economies with External Imbalances: A Comparative Analysis of Ireland and Spain
Finanční krize v ekonomikách s vnějšími nerovnováhami: Komparativní analýza Irska a Španělska
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/78199Identifiers
Study Information System: 169568
Collections
- Kvalifikační práce [18349]
Author
Advisor
Referee
Young, Mitchell
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
International Area Studies
Department
Department of European Studies
Date of defense
14. 6. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
English
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
úsporná opatření, bankovní sektor, bublina, ekonomické ozdravení, Evropská unie, vnější nerovnováhy, finanční krize, Irsko, veřejné finance, ŠpanělskoKeywords (English)
austerity measures, banking sector, bubble, economic recovery, European Union, external imbalances, financial crisis, Ireland, public finances, SpainFinanční krize z let 2007/08 měla závažné důsledky pro většinu zemí a způsobila ekonomickou recesi na světových finančních trzích. Především byly zasaženy země s již dříve existujícími nedostatky. V Evropské Unii byly zejména dvě skupiny členských států, které trpěly specifickými nerovnováhami. Tato bakalářská práce se zabývá dopady na ekonomiky s nerovnováhami vnějšími, kde krize nebyla důsledkem špatného hospodaření s veřejnými financemi. Jejich hlavní představitelé, Irsko a Španělsko, zaznamenaly velice podobný ekonomický boom v letech předcházejících krizi, který začal být později doprovázen zvýšeným zahraničním dluhem a hypotečními bublinami. Po splasknutí bublin se však jejich cesty rozešly, navzdory silných podobnostem v ekonomickém vývoji a Irsko bylo dáváno za příklad úspěšných úsporných opatření. Tato bakalářská práce představuje rozhodující faktory, které odlišily Španělsko a Irsko v jejich rozdílných postupech pro ozdravení ekonomiky, aby mohla být zhodnocena hypotéza, že k irskému oživení došlo pouze na základě zavedených krizových protiopatření, a že Irsko tedy může být bráno jako model pro budoucí řešení krizí. Cílem práce je zaměřit se na toto tvrzení a zhodnotit jeho správnost pomocí detailního přehledu strukturálních rozdílů mezi oběma ekonomikami a jimi podniknutými kroky.
The financial crisis of 2007-08 has had momentous consequences for most developed countries and triggered recession on the global financial markets. Consequently, economies with pre- existing deficiencies were hit in particular. In the European Union, especially two groups of member states with specific imbalances could be discerned. This thesis is intended to discuss the impacts on economies with external imbalances, where the crisis was not rooted in public finance profligacy. The main protagonists, Ireland and Spain, experienced resembling economic boom prior to the crisis, later accompanied by accumulation of foreign debt and real estate bubbles. Nonetheless, despite the strong similarities in their economic development their paths diverged after the bust, and Ireland has been given as an example for successful austerity. This thesis presents key determinative factors which differentiated Spain from Ireland in the reviving processes to discuss the hypothesis that the Irish recovery was generated solely by the implemented countermeasures and that it can therefore be considered a model for future crisis management. The objective of this thesis is to address this assertion and to evaluate its correctness using a detailed overview of structural specificities of the economies, as well as of the...