Význam imperiální zkušenosti Velké Británie při intervenci v Severním Irsku
British imperial experience in conflict management in Northern Ireland
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/77749Identifiers
Study Information System: 148805
Collections
- Kvalifikační práce [15771]
Author
Advisor
Referee
Soukup, Jaromír
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Political Science and International Relations
Department
Department of International Relations
Date of defense
14. 6. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
COIN, doktrína protipovstaleckého boje, britská armáda, "The Troubles", Severní Irsko, "Hearts and Minds", terorismusKeywords (English)
COIN, counter-insurgency, British Army, The Troubles, Northern Ireland, Hearts and Minds, British army doctrine, terrorism, military changeBakalářská práce "Význam imperiální zkušenosti Velké Británie při intervenci v Severním Irsku" pojednává o nasazení britské armády během "The Troubles" v letech 1969 - 1998. Práce zkoumá aplikaci tezí britské protipovstalecké doktríny, která vznikala v průběhu šedesátých let na základě zkušeností britských jednotek z nasazení ve vzdálených částech ustupujícího britského impéria (na vznik doktríny měla největší vliv úspěšná COIN kampaň v Malajsii v letech 1948-1960). Na základě aplikace jednotlivých rysů této doktríny (jasný politický cíl, "hearts and minds" a civilně-armádní koordinace) je ukázáno, do jaké míry se jednotky v oblasti touto doktrínou řídily a do jaké míry byla doktrína upravena a byly vyvinuty nové taktiky pro specifické potřeby Severního Irska. Analýza vojenských aktivit ukazuje, že se armáda zvláště v počátcích svého nasazení (1969-1972), postrádající detailní znalost podmínek v regionu, velice spoléhala na klasickou doktrínu a tradiční britský přístup ke COIN a dopustila se několika vážných chyb z důvodu neschopnosti reflektovat specifickou situaci v Severním Irsku. V pozdějších letech konfliktu, zvláště po zavedení přímé správy Londýna roku 1972 a představení primátu policie, se armáda soustředila na shromažďování informací a boj s terorismem a dokázala se specifickým podmínkám...
Bachalor's thesis 'British imperial experience in conflict management in Northern Ireland' discusses British army deployment to Northern Ireland's Troubles between 1969 and 1998. Thesis observes the use of classical British army counterinsurgency doctrine, which was formed in 1960s in the withdrawal from Empire (doctrine was massively influenced by successful COIN campaign in Malaya 1948-1960). Based on application of particular aspects of the doctrine (namely clear political aim, hearts and minds and civil-military coordination) this thesis describes to which extend army relied on this classical doctrine and to which extend was the doctrine modified and how new tactics and strategies were developed for the specific environment of Northern Ireland. Analysis of British army actions points out that army was strongly leaning towards the classical doctrine during initial years of deployment (1969-1972) lacking intelligence of its environment and made several mistakes because of its inability to reflect specific conditions of the conflict. In upcoming years, especially after direct rule of London was imposed in 1972 and the introduction of police primacy, army focused on intelligence gathering and fighting terrorism and was able to adapt to specific conditions and challenges rather well.