Tense-aspect-mood marking in Turkish: Case analysis of -ecek/-acak
Vyjadřování času, aspektu a způsobu v turečtině: případová analýza morfému -ecek/-acak
bakalářská práce (OBHÁJENO)

Zobrazit/ otevřít
Trvalý odkaz
http://hdl.handle.net/20.500.11956/76402Identifikátory
SIS: 152144
Kolekce
- Kvalifikační práce [21700]
Autor
Vedoucí práce
Oponent práce
Láznička, Michal
Fakulta / součást
Filozofická fakulta
Obor
Obecná jazykověda - Turkologie
Katedra / ústav / klinika
Ústav obecné lingvistiky
Datum obhajoby
7. 9. 2015
Nakladatel
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaJazyk
Angličtina
Známka
Velmi dobře
Klíčová slova (česky)
čas, aspekt, způsob, turečtina, -ecek, -acak, budoucí čas, prospektiv, epistemická modalita, deontická modalita, konstrukční gramatikaKlíčová slova (anglicky)
tense, aspect, mood, Turkish, -ecek, -acak, future tense, prospective, epistemic modality, deontic modality, Construction GrammarPředmětem předkládané práce je analýza tureckého slovesného morfému -ecek/acak. Tento morfém bývá popisován a klasifikován různými badateli značně různorodě (jako čas, aspekt, nebo způsob), ovšem jen s malým ohledem na skutečné jazykové užívání. Předkládaná práce si klade za cíl provést korpusovou studii na empirických datech, vyhodnotit je kvalitativní metodou a na tomto základě navrhnout nové možnosti v popisu významu morfému. Z hlediska metodologického bude využit především analytický potenciál konstrukční gramatiky. Hlavním cílem práce je pak shrnout dosavadní literaturu o popisu tohoto tureckého morfému, zhodnotit adekvátnost jednotlivých tradičních popisů a posléze navrhnout popis takový, který by odrážel jeho fungování v jazyce. Podružným cílem práce je diskuze o psaní gramatik a o statusu deskriptivních kategorií v protikladu ke komparativním konceptům v lingvistické praxi. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
The goal of the submitted paper is analysis of Turkish verbal morpheme -ecek/acak. This morpheme is described and classified by different scholars in various ways (as tense, aspect, or modality), language usage being used scarcely in the description. The presented thesis proposes to perform a corpus study on empirical data, that are interpreted by qualitative methods, and on this basis the author will propose new ways to describe the morpheme. From the methodological perspective will be used the analytical potential of Construction Grammar. The main goal of this paper is to summarize existing literature about this morpheme, evaluate the descriptive adequacy of the traditional description, and eventually suggest description, that would reflect its langauge usage. Secondary aim of this paper is discussion about grammaticography, and the status of descriptive categories vs. comparative concepts in linguistic practice. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)