Bájná říše Šambhala
Fabulous Land of Shambhala
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/76394Identifiers
Study Information System: 155498
Collections
- Kvalifikační práce [23974]
Author
Advisor
Referee
Vokurková, Zuzana
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Tibetan Studies
Department
Institute of South and Central Asia
Date of defense
4. 9. 2015
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Šambhala, Šangri-la, Rudra Čakrin, Kalki, eschatologie, utopie, náboženská geografie, sádhana, náboženská pouť, tibetská náboženství, buddhismus, Kálačakratanra, Tibet, Indie, Okcident, Lobzang Rampa, rampaismus, James Hilton, Ztracený obzorKeywords (English)
Shambhala, Shangri-la, Rudra Chakrin, kalki, eschatology, utopia, religious geography, sadhana, pilgrimage, tibetan religions, buddhism, Kalachakra, Tibet, India, Occident, Lobzang Rampa, rampaism, James Hilton, Lost HorizonŠambhalský mýtus má v sobě ukrytou nesmírně širokou symboliku, která ho postupem času dostala do kontextu představ a událostí, jež značně rozšiřují jeho tradiční účel a význam. Původní obrysy eschatologických a utopistických archetypů jsou překryty novými vrstvami vý kladů, které je třeba postupně oprašovat a odhalit tak kořeny tohoto mýtu. Po krátkém seznámení se s dostupnými prameny je prezentován postupný vývoj těchto představ na základě publikací odvolávajících se na primární zdroje a jejich hlavní složky jsou představeny hlouběji v rámci příslušných regionů. Následuje část věnovaná interpretaci klíčových prvků v mýtu a jejich zasazení do širšího kontextu na základě výkladu v sekundárních pramenech. Třetí kapitola pak představuje roli Okcidentu ve spojení se Šambhalou coby orientálním prvkem, který se stále učíme správně chápat. Některé další západní fenomény jsou závěrem stručně popsány také, neboť s problematikou Šambhaly na Západě úzce souvisejí, avšak jejich hlubší zkoumání není předmětem této práce. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)
The myth of Shambhala shelters trandemously wide rande of symbols, which moved it towards new contexts of imagination and events, that augment its traditional purpose and sense. Indigenous contours of eschatological and utopistic archetypes are covered by new layers of interpretations, so the aim is to reveal the mythical roots via stepwise purification. After getting familiar with available materials, a prezentation of a development of the mythical images takes its place, based on publications referring to the primary sources. Main ideas are here introduced within corresponding areas slightly deeper. Following part interpretates some key elements of the myth and their wider context according to the secondary sources. Third chapter presents the role of Occident in connection with Shambhala as a oriental element, which we are still trying to understand in the propriate way. Some other western phenomenas are briefly described in the end too, because they are closely related to the issue of Shambhala in the West, but deeper focus on them is not the goal of this thesis. Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)