Sexuálně liminální období v životě žen ve Starověkém Egyptě
Sexually liminal periods in the lives of women in Ancient Egypt
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/75934Identifiers
Study Information System: 162145
Collections
- Kvalifikační práce [23974]
Author
Advisor
Referee
Pehal, Martin
Faculty / Institute
Faculty of Arts
Discipline
Religious Studies
Department
Institute of Philosophy and Religious Studies
Date of defense
17. 6. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Filozofická fakultaLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
ženství, starověký Egypt, sexualita, rituály přechodu, léčebné rituály, menstruace, těhotenství, porod, tělesné tekutiny, děloha, symboly, metafory, smrt, plodnost, ikonografieKeywords (English)
womanhood, ancient Egypt, sexuality, rites of passage, healing rituals, menstruation, pregnancy, birth, bodily fluids, uterus, symbols, metaphors, death, fertility, iconographyPráce se zaměřuje na vysvětlení sexuálních přechodů žen spojených s plodností, jakými jsou menstruace, těhotenství a porod, ve staroegyptském světě. V egyptské mytologii jsou přechody spojené s plodností provázány se smrtí. Cílem práce je pak pochopit tento vztah, který je často metaforicky vyjádřen v ikonografii či podsvětní literatuře. Práce shromažďuje materiál z rozličných zdrojů, archeologických, písemných a ikonografických, a to nejen z Egyptského prostředí, ale i z řeckého a římského. Použitých metod je několik: od kognitivní lingvistiky přes sémiotickou analýzu až po náboženskou antropologii. Menstruace, těhotenství a porod ve staroegyptském světě jsou vysvětlené na úrovni pojímání těla Egypťany, ale také na úrovni rolí, které hrají v ikonografii a v mytologii. Vztah mezi zrozením a smrtí je nakonec vysvětlen v souvislosti s plodností. Základním poznatkem práce je znázornění dichotomie mezi femininním pečujícím a maskulinním tvořivým principem, která je přítomná v různých kontextech odkazující na narození a smrt: v ikonografii, na úrovni tělesných tekutin, či v mytologickém zrození.
The thesis seeks to explain the sexual passages of women related to fertility, such as menstruation, pregnancy and birth, in the ancient Egyptian world. The passages related to fertility have strong connotations with death in the Egyptian mythological context. The aim of the thesis is to understand this relationship, often metaphorically conveyed in iconography or in the netherworld literature. The thesis collects material from various sources, archeological, textual, iconographical, not only Egyptian, but also Greek and Roman. The methods used vary from cognitive linguistics and semiotic analysis to religious anthropology. Menstruation, pregnancy and birth in ancient Egypt are explained not only on the level of the understanding of the body of the Egyptians, but also in terms of what role they play in iconography and mythology. Furthermore, the relationship between birth and death is made with regards to fertility. The basic findings of this thesis consist of illustrating a dichotomy between the feminine nurturing principle of and masculine creative principle which appear in different contexts related to birth and death: in iconography, on the level of bodily fluids, or in mythological creation.