Transformace médií v Portugalsku po Karafiátové revoluci
Media Transformation in Portugal after the Carnation Revolution
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/75856Identifiers
Study Information System: 167423
Collections
- Kvalifikační práce [18347]
Author
Advisor
Referee
Trampota, Tomáš
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Media Studies
Department
Department of Media Studies
Date of defense
28. 6. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Very good
Keywords (Czech)
Portugalsko, mediální systém, středomořský, polarizovaně pluralitní model, Karafiátová revoluce, transformace médií, Estado NovoKeywords (English)
Portugal, media system, Mediterranean, polarized pluralist model, Carnation revolution, media transition, Estado NovoPráce analyzuje, jak se v průběhu času měnil mediální systém a role médií ve společnosti v Portugalsku. Zaměřuje se na období diktatury Estado Novo, na transformaci médií v Portugalsku po Karafiátové revoluci a na média v 21. století. Jelikož transformace médií by se neobešla bez transformace všech oblastí autoritativního režimu, práce se bude zabývat i celkovým kontextem transformace. V teoretické části je analyzován středomořský neboli polarizovaně pluralitní model médií autorů Halllina a Manciniho. Tento model podle autorů popisuje současný portugalský mediální systém. Cílem práce je zjistit, zda je tento model aplikovatelný na všechna období portugalských dějin 20. a 21. století nebo zda se v určitém období mediální systém dá popsat jiným Hallinovým a Manciniho modelem nebo zda je potřeba použít jinou klasifikaci od jiných autorů.
This thesis analyzes how the media system and the role of the media in society have changed over time in Portugal. It focuses on the period of the dictatorship Estado Novo, the period of the media transition after the Carnation Revolution, and the media in the 21st century. Since the media transition would not be possible without the political transition of the authoritarian regime, this thesis will also address the overall context of the transition. The theoretical part analyzes the Mediterranean or polarized pluralist model of media from Halllin and Mancini. According to the authors, this model describes the current Portuguese media system. The aim of this thesis is to determine whether the model is applicable to all periods of Portuguese history of the 20 and 21st century or whether at some point the media system can be described by another Hallin and Mancini's model or whether it is necessary to use a different classification from other authors.