Role vybraných mezigeneračních traumat v konfliktu o Náhorní Karabach ve světle teorie Vamıka D. Volkana
The Role of Chosen Intergenerational Traumas in The Nagorno-Karabakh conflict in The Light of The Theory of Vamık D. Volkan
bachelor thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/73526Identifiers
Study Information System: 163267
Collections
- Kvalifikační práce [18349]
Author
Advisor
Referee
Karásek, Tomáš
Faculty / Institute
Faculty of Social Sciences
Discipline
Political Science and International Relations
Department
Department of International Relations
Date of defense
28. 1. 2016
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta sociálních vědLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
zatvrzelý konflikt, mezigenerační traumata, Náhorní Karabach, etnický konfliktKeywords (English)
intractable conflict, intergenerational traumas, Nagorno-Karabakh, ethnic conflictTato práce vychází ze zkoumání psychoanalytika Vamika D. Volkana a jeho práce o psychiatrii konfliktu. Práce přímo aplikuje vybraná zkoumaná traumata na zatvrzlý konflikt o Náhorní Karabach v letech 1988 - 1994. Bude zkoumán vliv těchto traumat na intenzitu konfliktu a jejich využívaní pro účely politické a masové mobilizace. Z metodologického hlediska bude nejprve představena Volkanova teorie vybraných traumat. Poté bude důsledné analýze podroben konflikt o Náhorní Karabach, političtí aktéři, jeho historie a vývoj. Zřetel bude brán především na ty události, které by mohly být reprezentativním prvkem pro Volkanovy vybraná traumata. Práce komparuje vybraná traumata a jejich vliv na součastnou politiku Arménů a Ázerbájdžánců v souvislosti s konfliktem o Náhorní Karabach. Přínosem této práce je poukázat na to, že o arménské genocidě jako traumata se píše hodně, zatímco o traumatech ázerbájdžánců nikoli a poukázat na to, že i u Ázerbájdžánců se můžeme setkat s pár událostmi, které vedly ke vzniku vybraných traumat. Dále budou tyto traumata komparována; jaká traumata mají Ázerbájdánci vůči Arménům a naopak a jakou roli tato traumata hráli v válce o Náhorní Karabach v letech 1988 až 1994.
My bachelor thesis is based on studies of Vamik D. Volkan and his analysis about psychology of conflicts. The studies are applied on chosen traumas of intractable conflict in Karabakh. The bachelor thesis suggests an investigation upon the influence of those traumas on the intensity of conflict and their exploitation for political and national mobilization. According to methodological point of view, Volkans theory of chosen trauma is presented firstly. Afterwards, an detailed analysis of conflict in Karabakh, its main political features and historical development would be shown. Firstly, an emphasis is made on those events, which represent elements of Volkan theory on chosen trauma. The investigation compares chosen traumas of Armenians and Azerbaijanis and their influence on modern policy upon the conflict in Karabakh. The goal of this project is to show that media and press makes an emphasis on Genocide as a chosen trauma of Armenians, while the traumas of Azerbaijanis are mostly ignored, however, it's impossible to deny their existence. Furthermore, chosen traumas of both countries would be compared and contrasted. To sum up, the exploitation of chosen traumas by politicians would be analyzed between the years 1988-1994 to show their role for mobilization.