Nezávislá analýza systematického znevýhodňování transgender lidí v České republice
Systems of Transgender Oppression in the Czech Republic: An Independent Analysis
diploma thesis (DEFENDED)

View/ Open
Permanent link
http://hdl.handle.net/20.500.11956/73135Identifiers
Study Information System: 137028
Collections
- Kvalifikační práce [6815]
Author
Advisor
Referee
Kobová, Ĺubica
Faculty / Institute
Faculty of Humanities
Discipline
Gender Studies
Department
Department of Gender Studies
Date of defense
12. 9. 2014
Publisher
Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studiíLanguage
Czech
Grade
Excellent
Keywords (Czech)
Biologie, diskurz, etika, intersex, lidská práva, normativita, patologizace, sexuologie, transgender, transsexualitaKeywords (English)
Biology, discourse, ethics, human rights, intersex, normativity, pathologization, sexology, transgender, transsexualityPráce se zabývá normativním diskurzem transsexuality, a to jak z obecného kulturně- historického hlediska v kontextu západní vědy a medicíny, tak konkrétněji v kontextu české sexuologie. Na detailním rozboru knihy Transsexualita: Diagnostika a léčba ilustruje dnes dominantní pojetí transgenderu a/nebo transsexuality jakožto poruchy, která svým normativním působením předučuje nejen možnosti (sebe)identifikace trans* osob v České republice, ale také způsob, jakým s trans lidmi nakládá společnost a státní orgány (např. co se týče podmínek pro úřední uznání pohlaví, jejichž součástí je dodnes povinná sterilizace). Metodologickým rámcem práce je především diskurzivní analýza, ale zároveň v ní uplatňuji i etické hledisko ve vztahu k situaci českých trans* osob v právním a lékařském systému. Rovněž se věnuji faktické stránce transgenderu a dalších projevů genderové diverzity, primárně v kritickém vymezení se proti představám o jejich údajné poruchovosti, které se v diskurzu normativní sexuologie běžně vyskytují. Klíčová slova Biologie, diskurz, etika, intersex, lidská práva, normativita, patologizace, sexuologie, transgender, transsexualita.
The thesis deals with the normative discourse of transsexuality, both from a general cultural- historical perspective in the context of Western science and medicine and more specifically in the context of Czech sexology. On a detailed analysis of the publication Transsexualita: Diagnostika a léčba (Transsexuality: Diagnostics and Treatment), I illustrate the currently dominant conceptualization of transgender and/or transsexuality as a disorder, which, due to its normative influence, predetermines not only the possibilities of (self)identification available to trans* people in the Czech Republic, but also their treatment by Czech society and state institutions (e.g. in the conditions to be met for legal gender recognition, which still include compulsory sterilization). Methodologically, the thesis is chiefly grounded in discourse analysis, but it also shows an ethical standpoint in relation to the situation of Czech trans* people in the legal and medical systems. I also consider the factual dimension of transgender status and other expressions of gender diversity, primarily in maintaining a critical distance from the notions of their alleged pathology, still widespread in the normative sexological discourse. Keywords Biology, discourse, ethics, human rights, intersex, normativity, pathologization,...